Zdjęcie: Flickr
16-11-2022 08:49
Estońskie Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do projektu posłów opozycyjnej partii EKRE, wzywającego do użycia min przeciwpiechotnych i wycofania się Estonii z konwencji ottawskiej. Według ministerstwa, miny nie dałyby Estonii przewagi militarnej w odstraszaniu potencjalnego ataku, a zamiast tego utrudniłyby pracę sojusznikom NATO zaangażowanym w operacje obrony zbiorowej.
Oświadczenie, które zostało przygotowane we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ma być odpowiedzią na projekt ustawy zaproponowany przez deputowanych z Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (EKRE) i deputowanego z ramienia Partii Reform Antsa Laaneotsa, wzywający Estonię do wycofania się z Konwencji Ottawskiej z 1997 roku o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu.
"Nie ma potrzeby ani teraz, ani w przewidywalnej przyszłości, wycofywania się z konwencji ottawskiej lub jakichkolwiek innych traktatów międzynarodowych ograniczających użycie min lądowych" - podkreśliło ministerstwo obrony. W podsumowaniu oświadczenia, które podpisał minister obrony Hanno Pevkur, podkreślono, że ministerstwo nie popiera wypowiedzenia konwencji. Zdaniem członków Riigikogu, którzy złożyli projekt ustawy o wypowiedzeniu konwencji ottawskiej, użycie min przeciwpiechotnych pomogłoby zapobiec wtargnięciu wroga do środkowej i zachodniej Estonii.