Zdjęcie: Pixabay
16-01-2024 09:14
Obywatele krajów spoza UE mogliby pozostać bezrobotni i otrzymywać świadczenia po sześciu miesiącach zatrudnienia w państwie członkowskim w ramach nowego unijnego systemu jednego zezwolenia, jednak Estonia nie popiera najnowszych zmian dyrektywy, obawiając się kosztów, jakie może to pociągać za sobą.
18 grudnia 2023 r. Komisja Europejska, Parlament i Rada osiągnęły porozumienie w sprawie aktualizacji europejskiej dyrektywy w sprawie jednego zezwolenia. Spośród europejskich państw członkowskich cztery wstrzymały się od głosu podczas głosowania, w tym Estonia. Dzieje się tak dlatego, że prawo estońskie stanowi, że zasiłek dla bezrobotnych może otrzymać osoba, która w ciągu ostatniego roku przepracowała w Estonii sześć miesięcy. Ponadto pracownicy spoza UE nie mogą obecnie przebywać w Estonii po wygaśnięciu pozwolenia na pracę.
Kaia Vask, przewodnicząca Estońskiej Konfederacji Związków Zawodowych, stwierdziła, że można ściągać migrantów spoza UE do pracy tylko w obszarach, w których brakuje rąk do pracy. „Jak wysoka może być nasza stopa bezrobocia? Niepożądane jest, aby obcokrajowcy przyjeżdżali tutaj, pozostawali bezrobotni przez długi czas. Uważamy raczej, że gdy dana osoba trafi na nasz rynek pracy, najlepiej jeśli będzie pracować i wnosić swój wkład” – powiedziała Vask.