geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Estonia nie będzie wspierać morskiej energetyki wiatrowej

Andrzej Widera

20-02-2025 12:46


Estoński rząd ogłosił, że nie będzie wspierać budowy morskich farm wiatrowych kwotą do 2,6 miliarda euro, co oznacza utratę unijnej zgody na pomoc państwową dla tego projektu. Mimo to Ministerstwo Klimatu planuje dalsze analizy i nową strategię wsparcia dla energetyki wiatrowej na morzu, z możliwym ogłoszeniem przetargu w przyszłym roku. Minister klimatu Yoko Alender zapowiedziała, że nadal dąży do rozwoju sektora energetycznego w Estonii w sposób zrównoważony i ekonomicznie opłacalny.

Decyzja ta wywołała szeroką debatę, ponieważ wcześniej politycy przekonywali, że dotacje na morskie farmy wiatrowe przyniosą znaczące korzyści gospodarcze i obniżą ceny energii. Jednak dokument Ministerstwa Klimatu ujawnił, że teza o radykalnym spadku cen energii była myląca. Oczekiwany poziom cen na 2035 rok – 14,9 centa za kilowatogodzinę – wynikałby nie tylko z rządowych inwestycji, ale także z dodatkowych źródeł energii, takich jak prywatnie finansowane farmy wiatrowe na lądzie, nowe linie przesyłowe Estlink 3 i połączenia z Łotwą, a także inwestycje w magazynowanie energii.

Krytykę wzbudził także brak rzetelnych analiz przed podjęciem decyzji. Główny audytor Janar Holm wskazał, że rząd nie otrzymał wystarczających danych, by ocenić, czy dotacje na farmy wiatrowe rzeczywiście przyniosą korzyści Estonii. Ministerstwo Klimatu przez miesiąc ignorowało zapytania dotyczące prognoz zużycia energii, a następnie przyznało, że analizy były oparte na założeniach dostosowanych do wysokości dotacji, a nie na rzeczywistej sytuacji na rynku energetycznym.

Pomimo rezygnacji z dotowania morskiej energetyki wiatrowej, rząd zamierza kontynuować wsparcie dla farm na lądzie, przeznaczając na nie do 240 milionów euro. Ponadto prowadzone są analizy dotyczące budowy elektrowni jądrowej oraz zwiększenia zdolności magazynowania energii. Decyzję rządu skomentował Lauri Läänemets, minister spraw wewnętrznych, podkreślając konieczność dywersyfikacji źródeł energii ze względu na potencjalne zagrożenia geopolityczne. Z kolei Margus Tsahkna z partii Eesti 200 wskazał na konieczność lepszego przygotowania decyzji w sprawie energetyki, zaznaczając, że wspiera rozwój lądowych farm wiatrowych jako bardziej ekonomicznie opłacalnej opcji.

Minister Alender zapewniła, że w przyszłości Estonia podejmie nowe rozmowy z Komisją Europejską w sprawie uzyskania lepszych warunków dla wsparcia morskiej energetyki wiatrowej, ale obecna strategia wymaga rewizji. Ostateczne decyzje dotyczące dalszych działań mają zostać podjęte w nadchodzących miesiącach.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024