geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Estonia dąży do większego zaangażowania cywili w obronie

Dodał: Andrzej Widera

08-12-2023 08:25


Estońskie Siły Obronne i Agencja Rezerw Obronnych opracowały propozycje dotyczące szerszego zaangażowania rezerwistów w działania Sił Obronnych. Obejmuje to tak zwane "cięcia etatów" w siłach obronnych, kontynuację służby emerytowanych członków sił obronnych i stałe obsadzanie niektórych stanowisk cywilami.

"Podczas gdy obecnie służba w rezerwie jest przewidziana głównie jako obowiązkowa służba poprzez szkolenie, chcemy stworzyć nowy rodzaj służby - ochotniczą służbę w rezerwie - zamiast służby poprzez szkolenie. Pozwoliłoby to osobom w rezerwie szerzej zaangażować się w działania Sił Obronnych, przyjść i odbyć krótkie okresy służby jako rezerwista, a nie jako czynny żołnierz - czy to trzy, sześć czy 12 miesięcy", powiedziała Anu Rannaveski, dyrektor generalny Agencji Rezerw Obronnych.

Ponadto Siły Obronne chcą otworzyć Akademię Obrony, jedyną akademię wojskową w Estonii, dla żołnierzy rezerwy zarówno na studiach licencjackich, jak i podyplomowych, powiedział Rannaveski. Umożliwi to podniesienie jakości wyszkolenia oficerów rezerwy i jeszcze ściślejsze powiązanie ich z Siłami Obronnymi.

Ponadto pojawiła się możliwość oddzielenia funkcji i stanowisk specjalistycznych w Siłach Obronnych, co ułatwiłoby cywilom udział w działaniach Sił Obronnych bez konieczności przechodzenia szkolenia wojskowego. "Obecnie istnieją obszary w Siłach Obronnych, których funkcje pełni personel wojskowy, ale w rzeczywistości potrzeba tych obszarów nie wymaga szkolenia wojskowego lub jest drugorzędna na tych stanowiskach. A ponieważ szkolenie personelu czynnego jest zasobochłonne, wyznaczyliśmy kierunek w taki sposób, że oddzielamy stanowiska szeregowych i stanowiska funkcyjne lub specjalistyczne" - powiedziała szefowa Agencji Rezerw Obronnych.

Ponadto Siły Obronne planują zmienić wykorzystanie rezerwistów w ćwiczeniach, ich godziny pracy i wynagrodzenie podczas ćwiczeń. Kolejną ważną kwestią jest  zmiana procedury wypłacania emerytur w służbie czynnej dla członków Sił Obronnych, która pozwoliłaby emerytowanym członkom służby czynnej na kontynuowanie służby czynnej zarówno z wynagrodzeniem, jak i emeryturą. Zmniejszyłoby to niedobór oficerów i podoficerów w Siłach Obronnych.

Trzeba tutaj zauważyć, że władze postępują zgodnie z Narodowym Planem Rozwoju Obrony, który wzywa do znacznego zwiększenia liczby aktywnego personelu wojskowego do 2031 roku. Inwazja Rosji na Ukrainę wymusiła już prawie dwukrotne zwiększenie liczebności Estońskich Sił Obronnych, zwłaszcza liczby rezerwistów.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021