Zdjęcie: Pixabay
21-05-2024 10:43
Jak informuje media lokalne, powołując się na przewodniczącego Kongresu Kongijskich Przedsiębiorców Paula Nestora Muandzibi, do Kongo ma zostać wyeksportowane zboże z obwodu królewieckiego. Umowy zostaną podpisane z przedsiębiorstwami z Królewca – grupą DolgovGroup – piątym co do wielkości producentem rolnym w Rosji. Podczas tej podróży podpiszemy ramową umowę na dostawy zboża do Konga z Królewca. Po podpisaniu pierwszego kontraktu, po dwóch, trzech latach, zacznie się produkcja niektórych upraw, na przykład kukurydzy w Kongo” – powiedział Muandzibi.
Według mediów, w kwietniu z rosyjskiej eksklawy do Wenezueli wysłano pierwszy statek z pszenicą. Masa pszenicy wyniosła 30,5 tys. ton. Dostawy pszenicy do Tunezji rozpoczęły się w lutym - masa pierwszej partii ładunku wyniosła 26 tysięcy ton.
Według zamierzeń, władze regionu planują w tym roku dostarczyć za granicę ponad 500 tys. ton zboża. Ponad 90% eksportu stanowi pszenica. Region wysyła za granicę kukurydzę i jęczmień w małych ilościach. Głównym eksporterem zbóż w regionie jest grupa spółek Sodrużestwo.
Warto odnotować, że w zeszłym roku media lokalne zauważały, że nie opłaca się sprowadzać zboża do Rosji ze względu na znacznie wyższą finalnie cenę, na którą składają się droższe nawozy, paliwo i ogólnie koszty transportu, natomiast eksport do krajów Afryki napotyka kłopoty logistyczne, na co wskazxują także niewielkie dość ilości zboża podane powyżej. Przekonamy się jak będzie w tym roku i czy wpłynie na ten eksport budowany port w Kurowie (Pionierskij).