geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Dyskusja o finansowaniu litewskiej obronności

Dodał: Andrzej Widera

29-01-2024 11:54


Minister Obrony Narodowej Litwy Arvydas Anušauskas powiedział, że wśród rozważanych możliwości zwiększenia finansowania obronności jest także możliwość zaciągnięcia kredytu. Według niego spłata odsetek będzie kosztować budżet około 1 miliarda euro w ciągu dekady. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest finansowanie obronności z podatków.

"Dyskusja jest produktywna, ponieważ wszyscy widzą nie tylko potrzeby, ale też to, z czego można ściągać podatki, gdy się je zmieni", powiedział Anušauskas po spotkaniu rządu w sprawie finansowania obronności z inicjatywy premier Šimonytė.  Na zorganizowane spotkanie premier Šimonytė zaprosiła przedstawicieli partii parlamentarnych, organizacji biznesowych i związków zawodowych.  "Oceniając potrzeby litewskiego systemu obronności narodowej, w ciągu najbliższych sześciu lat na obronność należy przeznaczyć około 0,7 proc. produktu krajowego brutto, a w kolejnych latach – 0,4 proc. – powiedziała premier Ingrida Šimonytė.

W planach rządzącego Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) jest zwiększenie środków na obronę państwa – od 2025 roku na obronność ma zostać przeznaczone dodatkowe 0,5 proc. od PKB. Jak wcześniej wyliczył przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmu Mindaugas Lingė, gdybyśmy mieli opierać się na tegorocznych danych, byłoby to około 400 milionów euro. Konserwatyści nie podali w planie źródeł, z których miałyby zostać przeznaczone dodatkowe środki na obronność, wskazali jedynie, że muszą one mieć charakter trwały i opierać się na solidarności społecznej.

Premier zwróciła uwagę, że po wygaśnięciu w przyszłym roku tymczasowego wkładu solidarnościowego banków, istnieją trzy sposoby na zwiększenie finansowania obrony narodowej: albo zgodnie z ogólnym wzrostem wydatków, albo kosztem innych wydatków, albo poprzez zaciąganie pożyczek. Jednak według premier są granice owego zadłużenia.

Natomiast minister obrony zapytany o priorytety, które jako pierwsze otrzymałyby zwiększone finansowanie, powiedział, że są to przeprowadzenie relokacji brygady niemieckiej, utworzenie dywizji i wprowadzenie powszechnego poboru. Plan przyjęty przez konserwatystów przewiduje wprowadzenie powszechnego poboru do 2030 roku. "Ale tutaj znowu potrzebujemy konsensusu, na przykład w sprawie powszechnego poboru i tak dalej" - powiedział minister.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024