Zdjęcie: Wikipedia
11-10-2024 11:28
Do litewskich magazynów wojskowych trafiły pierwsze drony FPV, które zostaną wysłane na Ukrainę. Agencja Zasobów Obronnych kupiła drony od pięciu litewskich producentów dronów bojowych. Sprzęt kupowany jest z całym osprzętem oraz przeszkoleniem.
„Cieszę się, że nasi producenci, świadomi potrzeb Ukrainy, pokazali swój potencjał szybkiej produkcji dronów. Zrobili to, a dziś pierwsze drony są tutaj, w magazynach naszych Sił Zbrojnych” - powiedział minister obrony narodowej Laurynas Kasčiūnas w Kownie. Minister dodał, że tysiąc dronów, które zostaną przekazane Ukrainie w ciągu najbliższego półtora miesiąca, stanowi około jednej piątej całkowitej liczby dronów, które zostaną przekazane Ukrainie.
Agencja Zasobów Obronnych zakupiła od litewskich firm Dangolakis, RSI Europe, Ltmiltech, Granta Autonomy i Unmanned Defence Systems ponad 7 000 dronów za łączną kwotę 8 milionów euro. Według Tomasa Kvietkauskasa, szefa Zarządu Planowania Rozwoju Sztabu Obrony, w najbliższej przyszłości do litewskich sił zbrojnych trafi ponad 2000 dronów bojowych.
„Platformy te tworzą zupełnie nowe możliwości w armii, których do tej pory nie mieliśmy. (...) Po nabyciu niezbędnych kompetencji, dowódca jednostki w terenie będzie miał kolejny nowy wybór systemu uzbrojenia, za pomocą którego będzie mógł wybrać niezbędne efekty podczas operacji, zgodnie z wymaganiami danego zadania” - powiedział oficer, który podkreślił, że wymagania eksploatacyjne urządzeń zostały opracowane w oparciu o zdobyte doświadczenia i trendy wojny na Ukrainie, według takich wymagań, „które sprawdziłyby się w dzisiejszych realnych warunkach bojowych na Ukrainie”.
Według Tomasa Milašauskasa, dyrektora generalnego RSI Europe, system dronowy składa się z ponad 150 różnych części, a wyzwaniem jest dopasowanie ich do wyposażenia urządzenia w niezwykle krótkim czasie. Według niego w przyszłym roku firma jest w stanie wyprodukować 120 tysięcy dronów FPV, które miałyby kosztować około 80-100 milionów euro, a kwota ta wynosi „może tylko 0,01 proc naszego budżetu obronnego”. „Ukraina potrzebuje około 5 milionów dronów FV rocznie, więc moglibyśmy wyposażyć jeden lub dwa poważne bataliony bojowe na cały rok. Bataliony te mogłyby wykonać 50-70 tysięcy precyzyjnych uderzeń” - powiedział Milasauskas.