geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Debata o reintegracji Naddniestrza w Kiszyniowie

Dodał: Andrzej Widera

12-04-2024 11:50


Pierwsze forum poświęcone rozwiązaniu konfliktu naddniestrzańskiego i reintegracji odbyło się w Kiszyniowie. Wzięli w nim udział politycy, dyplomaci i eksperci z Mołdawii, Ukrainy, USA i UE. W sumie w forum wzięło udział kilkaset osób. Nie było przedstawicieli  Naddniestrza, ale na sali widziano mieszkającego w Kiszyniowie byłego zastępcę Rady Najwyższej Naddniestrza Anatolija Diruna.

W trakcie pierwszego panelu, poświęconego kluczowym zagadnieniom politycznej agendy reintegracji, głos zabrał wicepremier Mołdawii Oleg Serebrian. Powiedział, że po rozpoczęciu wojny na Ukrainie zmieniły się akcenty w stosunkach Kiszyniów–Tyraspol. „Były różne plany, strategie reintegracji. Wiele z nich wydaje się teraz naiwnych” – zauważył Serebrian. Jego zdaniem dziś największą uwagę należy zwrócić na integrację europejską i jej związek z reintegracją. Władze muszą pomyśleć o tym, jak rozszerzyć europejskie standardy na całe terytorium Mołdawii: „Musimy zastosować przepisy podatkowe, celne, standardy europejskie, […] standardy środowiskowe. […] Wtedy rozstrzygnięcie nie będzie czymś równoległym, ale niezależnym procesem napędzanym integracją europejską” - powiedział Serebrian.

Unijna negocjatorka Dorota Dlouchy-Suliga stwierdziła z kolei, że „status quo” konfliktu nie może trwać w nieskończoność. „W interesie Tyraspola leży utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności, ale takie status quo nie może trwać w nieskończoność. […] Jeśli utrzymane zostanie status quo, Tyraspol nie będzie w stanie przystosować się do naturalnych zmian. Wojna na Ukrainie zmieniła akcenty: 70% eksportu z Tyraspola trafia do UE. Ważne jest, aby w Tyraspolu przestrzegane były europejskie standardy. A jeśli trafią na rynek europejski, muszą spełniać te standardy” – powiedziała Dorota Dlouchy-Suliga.

Ambasador Ukrainy Paun Rohowej zauważył, że temat ugody powinien zostać omówiony publicznie. „Jeśli chodzi o stanowisko Ukrainy w sprawie rozwiązania konfliktu, Ukraina jest przekonana, że ​​rezultatem porozumienia powinna być reintegracja Naddniestrza i uzyskanie przez Kiszyniów kontroli prawnej nad tym terytorium” – powiedział Rohowej.

Natomiast wicepremier Serebrian poruszył także kwestię kosztów reintegracji Naddniestrza. Na pytanie, czy rząd obliczył, ile może kosztować reintegracja w ujęciu pieniężnym, Serebrian odpowiedział, że obecnie nie ma konkretnej kwoty. „Są różne obliczenia. W zależności od tego, ile czasu zajmie Ci ten lub inny sektor. Nie możemy podać konkretnej liczby, gdyż może ona być przedmiotem spekulacji politycznych i zostać wykorzystana za lub przeciw reintegracji. Trzeba zrozumieć, że w tej chwili to tylko szacunki, a takie szacunki zawsze mogą być błędne” – powiedział wicepremier.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024