Zdjęcie: Pixabay
19-06-2023 09:49
Według litewskich urzędów zatrudnienia, 34% ukraińskich uchodźców wojennych planuje w przyszłości mieszkać i pracować na Litwie - wynika z badania przeprowadzonego wśród Ukraińców, którzy drugi rok z rzędu skorzystali z usług Urzędu Zatrudnienia. Jednak w tym roku wzrósł również odsetek osób niezdecydowanych co do swojej przyszłości (40%).
Badanie przeprowadzone w maju wykazało, że większość uchodźców wojennych, z którymi przeprowadzono wywiady, to kobiety w wieku od 30 do 40 lat (83,2%), z których ponad połowa (52,5%) ma wykształcenie wyższe. Większość Ukraińców stwierdziła, że Litwini przyjęli ich dobrze lub bardzo dobrze (97%). "Integracja Ukraińców już pomogła złagodzić niedobór wykwalifikowanych pracowników na krajowym rynku pracy, co postrzegamy jako szansę w kontekście starzenia się społeczeństwa" - powiedziała Giedrė Sinkevičius, zastępca dyrektora Urzędu Zatrudnienia.
Jeden na trzech (34%) respondentów widzi swoją przyszłość na Litwie, w porównaniu do zaledwie jednego na sześciu (17%) rok temu. W ubiegłym roku jeden na dwóch (52%) respondentów chciał jak najszybciej wrócić na Ukrainę, w porównaniu do zaledwie jednego na czterech (26%) w tym roku. W tym roku wzrosła również liczba osób niezdecydowanych co do przyszłych planów zamieszkania na Litwie (40%), w porównaniu do 32% w ubiegłym roku.
Według Banku Litwy, Ukraińcy przynieśli 400 milionów euro wartości dodanej w 2022 roku - 1% produktu krajowego brutto. Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych i Pracy ogłosiło, że w ciągu roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy schronili się na Litwie, zapłacili ponad 58 mln euro podatków. Od początku tego roku 1400 ukraińskich uchodźców zaczęło uczestniczyć w programie subsydiowanego zatrudnienia. Wyniki badania pokazują, że 89,1% ankietowanych Ukraińców jest zadowolonych z usług świadczonych przez litewski urząd. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to wzrost o 3,4%. 53,5% respondentów udało się znaleźć pracę.