geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Co z umową USA-Łukaszenka w sprawie zwolnienia węźniów politycznych?

Andrzej Widera

18-02-2025 08:10


W sobotę pojawiła się informacja o planach USA zawarcia umowy z Łukaszenką. Kwestia dotyczyła możliwego uwolnienia więźniów politycznych i złagodzenia represji w zamian za częściowe złagodzenie sankcji. Inicjatywę ogłosił zastępca sekretarza stanu USA do spraw Europy, Chris Smith. W tym samym czasie odbywała się konferencja bezpieczeństwa w Monachium, w której uczestniczyli białoruscy politycy i eksperci.

Z relacji tych osób wynika, że inicjatywa Stanów Zjednoczonych wywołała duże zainteresowanie, a rozmowy w kuluarach skupiły się na dalszych krokach dotyczących sytuacji w Białorusi. Denis Kuczyński, doradca Swiatłany Cichanouskiej, wskazał, że tematem rozmów były działania na rzecz uwolnienia politycznych więźniów oraz zatrzymania represji, a także możliwe zmiany władzy. Jak zauważył Kuczyński: „W kuluarach u nas interesowali się, jaką będzie dalsza strategia, następne kroki po uwolnieniu innych politycznych więźniów, zatrzymaniu represji w kraju i zmianie władzy...”.

Tymczasem Zianon Pazniak, z zadowoleniem przyjął możliwą umowę o uwolnieniu więźniów politycznych. Dodał, że administracja Trumpa doceniła „polityczną poprawność podejścia negocjacyjnego”. „Wkrótce opłacani polityczni homunkulusy, którzy krzyczeli "dusić Białoruś sankcjami gospodarczymi", zaczną zmieniać zdanie w locie. To, czego nie potrafi Bruksela, Waszyngton rozwiązuje natychmiast” – napisał Pazniak.

Część ekspertów, jak Wadim Możejko, uważa, że proces ten będzie ściśle powiązany z negocjacjami między Ukrainą a Rosją. Z kolei były przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, Walery Kowalewski, uznał, że choć głównym celem jest uwolnienie więźniów politycznych, to jego realizacja wymaga również zaangażowania Unii Europejskiej, szczególnie w kwestii sankcji wobec „Belaruskali”. Kowalewski podkreślił: „Wydaje się, że to zadanie, w przeciwieństwie do ogólnego zmniejszenia represji w Białorusi, jest o wiele bardziej mierzalne i realistyczne.” Dalsze postępy w sprawie mogą zależeć od długoterminowych negocjacji i rozwoju sytuacji międzynarodowej, a także od wyników rozmów o zakończeniu działań wojennych na Ukrainie. Ostateczne efekty mogą być widoczne dopiero pod koniec roku lub później.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024