Zdjęcie: Wikipedia
29-03-2023 12:05
Początek inwazji na Ukrainę w 2014 roku i jej konsekwencje w postaci aneksji Krymu oraz konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy doprowadziły do kryzysu w przemyśle metalurgicznym. Przemysł ucierpiał z powodu zniszczeń infrastruktury kolejowej, braku surowców i ostrzeliwania obiektów przemysłowych.
W porównaniu z 2013 rokiem Ukraina straciła około 80% wolumenu produkcji stali. Największa część tego spadku miała miejsce właśnie w 2022 roku. W 2022 roku na Ukrainie wytopiono prawie 6,3 mln ton stali – zaledwie jedną trzecią wyniku z 2021 roku. Co więcej, większość tych wolumenów (58%) została wyprodukowana w I kwartale . Straty poniosła również produkcja wyrobów walcowanych, która spadła o 72% do 5,4 mln ton. W rezultacie, według wyników z ubiegłego roku, Ukraina wypadła z pierwszej piętnastki największych producentów stali w światowym rankingu, spadając z 14 na 25 miejsce. Część zakładów została zniszczona lub zajęta przez Rosjan. Dla przykładu huty w Mariupolu dostarczały kiedyś 40% produkcji stali w kraju.
Podobnie jest z wydobyciem rudy żelaza. Wydział wydobywczy „ArcelorMittal Krzywy Róg ” wyprodukował w zeszłym roku tylko 40% koncentratu rudy żelaza na 2021 rok. Ferrexpo, największy eksporter pelletu z rudy żelaza wśród krajów poradzieckich , zmniejszył w ubiegłym roku produkcję koncentratu o 40 procent. Obecnie główna część (90%) zasobów rud żelaza znajduje się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. W czerwcu utracono kontrolę nad zaporoską fabryką rudy żelaza.
Kolejnym problemem jest logistyka - dotąd główną drogą eksportu ukraińskich wyrobów metalurgicznych były porty czarnomorskie. Dlatego firmy uruchomiły nowe szlaki transportowe przez koleje i porty UE, przede wszystkim rumuński port Konstanca, polski Gdańsk, Gdynię, Szczecin i litewską Kłajpedę, zamiast tradycyjnego Mariupola, Odessy i Mikołajowa. W efekcie ta gałąź gospodarki, która przed pełnoskalową wojną dostarczała 10% wpływów do budżetu kraju, teraz jej spadek wyniósł niemal połowę do 2,9 mld dolarów. Najbardziej realistycznym dotychczas scenariuszem wsparcia dla ukraińskiej metalurgii jest przedłużenie obowiązywania obniżonych stawek celnych na ukraińskie produkty, o czym mówią partnerzy w Wielkiej Brytanii i UE.