Zdjęcie: Pixabay
07-05-2024 14:30
Od wiosny 2022 r. odsetek osób, które czują się bezpiecznie, ponieważ nie dostrzegają bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Łotwy, znacznie spadł do jednej trzeciej. Jednocześnie zmniejsza się również poczucie niepewności i bezsilności, zgodnie z opublikowanymi dzisiaj wynikami badania zleconego przez Kancelarię Rządu Łotwy.
W badaniu opinii publicznej na temat zagrożenia wojną, jedna trzecia (34,6%) Łotyszy w wieku 18-75 lat stwierdziła, że czują się bezpiecznie, ponieważ Łotwa jest chroniona przez członkostwo w sojuszu NATO. W tym roku około jedna piąta, czyli 22% mieszkańców wskazała, że czuje się bezpiecznie, ponieważ Łotwa inwestuje w obronność i bezpieczeństwo.
Jednocześnie rośnie poczucie zagrożenia militarnego. Badanie pokazuje, że wiosną 2022 r. 39,2% respondentów zgodziło się, że czują się bezpiecznie, ponieważ Łotwa nie jest bezpośrednio zagrożona militarnie, ale w marcu tego roku tylko 32,8% było tego samego zdania. Co istotne, tylko 16,9% respondentów uważa, że Putin nie planuje inwazji na Łotwę, podczas gdy 14,5% rozważa przeprowadzkę do innego kraju, ponieważ obawia się rosyjskiego zagrożenia dla Łotwy. Mniej niż jedna piąta (14,5%) zgadza się, że wojna między Rosją a NATO jest nieunikniona w ciągu najbliższych kilku lat, podczas gdy jedna dziesiąta (11,5%) zgadza się, że rosyjski atak na jeden z krajów bałtyckich jest nieunikniony w ciągu najbliższych kilku lat.
Jednak kilka wskaźników również znacząco spadło. Połowa, czyli 51,5% respondentów badanych w marcu 2024 roku stwierdziła, że w ciągu ostatniego tygodnia doświadczyła strachu o przyszłość swoją, swojej rodziny i kraju, 42,4% doświadczyło poczucia nieprzewidywalności i niepewności, 42% doświadczyło zmęczenia (nowe odczucie), a 39,9% doświadczyło poczucia bezsilności. Z kolei wiosną 2022 r. wskaźniki te były znacznie wyższe: 63,5% doświadczyło strachu o przyszłość, 61,6% doświadczyło niepewności, a 59,1% doświadczyło bezsilności.
Jedna czwarta (27,3%) populacji odczuwała w ostatnim tygodniu strach przed wojną nuklearną, podczas gdy jedna piąta (21,1%) obawiała się inwazji obcych wojsk na Łotwę. Dwa lata temu, aż 48,1% obawiało się wojny nuklearnej, a 46% obawiało się inwazji obcych wojsk.
Autorzy badania wskazali, że istnieją znaczne różnice w opiniach mieszkańców w zależności od języka używanego w rodzinie. Największe różnice widać w opinii, czy kraje zachodnie powinny nałożyć na Rosję bardziej rygorystyczne sankcje. Zaostrzenie sankcji wobec Rosji popiera 81% mieszkańców łotewskojęzycznych, a wśród rosyjskojęzycznych jest to tylko 18%. Badani obywatele rosyjskojęzyczni częściej zgadzają się, że Ukraina i Rosja powinny natychmiast rozpocząć rozmowy pokojowe, dojść do kompromisu, a Ukraina powinna oddać terytoria okupowane przez Rosję.
Większość, bo 63,6% badanych w wieku 18-75 lat wskazała, że chce, aby Ukraina wygrała wojnę z Rosją, natomiast 47,7% respondentów zgadza się, że Ukraina może pokonać Rosję. Ponad połowa społeczeństwa, czyli 56,3%, wskazała, że będzie wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa nad Rosją, a także wierzy, że pomagając Ukrainie, chronimy przed wojną Unię Europejską (54,6%) i Łotwę (53,6%).