Zdjęcie: Pixabay
17-09-2024 14:43
We wrześniu 2024 roku zdecydowana większość Ukraińców (79%) deklaruje, że nawet w przypadku uzyskania obywatelstwa USA/UE nadal pozostaliby na Ukrainie - wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Z badań wynika, że chęć wyjazdu za granicę wzrosła do 19% w porównaniu do września 2022 r., ale pozostaje znacznie niższa niż w 2020 r. (28%). Wśród wszystkich kategorii wiekowych rośnie także odsetek osób chcących wyjechać za granicę, jednak wśród wszystkich kategorii wiekowych 74-86% chce pozostać na Ukrainie.
Socjolodzy zwracają uwagę na nastroje wśród młodzieży Ukrainy. Wśród Ukraińców w wieku 18-29 lat w 2020 roku prawie połowa (46%) chciałaby wyjechać za granicę. Do września 2022 r. wskaźnik spadł do 13%, a następnie do września 2024 r. wzrósł do 26%. Choć wzrost jest zauważalny, 74% Ukraińców poniżej 30 roku życia nadal chce pozostać na Ukrainie. Podobną tendencję charakteryzują osoby w wieku 30-44 lat (wśród których obecnie 75% nie chce przeprowadzać się z Ukrainy).
Zdecydowana większość mężczyzn w wieku 25-55 lat (70%) nie chciałaby wyjeżdżać z Ukrainy. Przeciwnego zdania jest 27% badanych. Wśród kobiet w wieku 25-55 lat 80% nie chciałoby wyprowadzić się z Ukrainy, przy 18% chętnych do opuszczenia kraju. Jak zauważył Anton Hruszecki, zastępca dyrektora KMIS, eksodus ludności, zwłaszcza młodych Ukraińców, jest chronicznym problemem Ukrainy przez lata niepodległości, który stał się szczególnie dotkliwy po inwazji na pełną skalę.
Jednocześnie, według niego, trudne warunki wojny i długa wojna na pełną skalę, wzrost niepokoju i zmęczenia, tworzą jednocześnie sprzyjającą przestrzeń dla szerzenia manipulacji nastrojami Ukraińców. Nierzadko można spotkać narracje (zarówno pochodzące z wrogich źródeł propagandowych, jak i od indywidualnych podmiotów ukraińskich), że „Ukraińcy chcą opuścić Ukrainę i osiedlić się na Zachodzie” lub „Ukraina to obóz koncentracyjny, który ogranicza prawa ludności, w szczególności: mężczyzn” (i związana z tym interpretacja, że „właściwie” Ukraińcy nie chcą zostać i bronić swojej ziemi), powiedział Hruszecki.
„Wyniki badania pokazują, że w rzeczywistości większość Ukraińców (w szczególności ukraińscy mężczyźni w wieku mobilizacyjnym i kobiety w młodszym/średnim wieku) chce pozostać w Ukrainie pomimo wszystkich trudności i zagrożeń. Obraz młodego mężczyzny przekraczającego rzekę Cisę lub młodej kobiety wyjeżdżającej za lepszym życiem w Europie, który jest powszechny w mediach, nie jest reprezentatywny dla mężczyzn i kobiet w Ukrainie” - powiedział socjolog.