geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Telegram

Białoruś: sankcje USA i aktywizacja opozycji

Andrzej Widera

07-12-2023 08:14


Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Mińska do czasu uwolnienia wszystkich więźniów politycznych - powiedział rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Matthew Miller w trakcie konferencji prasowej. Przypomniał, że 5 grudnia Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu USA nałożyło sankcje na 19 osób i podmiotów, które „udzielają wsparcia reżimowi Łukaszenki, działają w białoruskim sektorze obronnym i wspierają Rosję w jej agresji militarnej na Ukrainę”.

„To nasza najnowsza próba wymierzenia sprawiedliwości białoruskiemu reżimowi” – ​​powiedział. „A nasz przekaz dla Łukaszenki i tych, którzy dokonują represji, jest jasny i precyzyjny: nie będziemy rozmawiać o zmianie naszej polityki, złagodzeniu sankcji i poprawie naszych stosunków, dopóki reżim nie uwolni wszystkich więźniów politycznych, nie przestanie represjonować narodu białoruskiego i nie przestanie akceptować udziału w wojny Rosji z Ukrainą”.

W tym miejscu wspomnijmy, wczorajszą informację podaną przez grupę prawną Lawtrend o tym, iż od sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborów prezydenckich 2020 roku na Białorusi zlikwidowano co najmniej 1481 stowarzyszeń społecznych, związków zawodowych, partii politycznych, fundacji, instytucji pozarządowych, stowarzyszeń i organizacji religijnych.

Oczywiście reżim Łukaszenki odpowiedział na sankcje w typowy sposób poprzez rzecznika MSZ Białorusi Anatolija Głaza. Stwierdził, że ​​każdy nowy pakiet sankcji stanowi naruszenie prawa międzynarodowego przez Stany Zjednoczone, a ich celem jest pogorszenie życia Białorusinów. Jednocześnie MSZ uważa sankcje za nieskuteczne.

Tymczasem przebywająca z wizytą w USA Swiatłana Cichanouska, szefowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, rozpoczęła dwudniowe negocjacje w ramach Startegicznego Dialogu Wolna Białoruś-USA. Strony zamierzają szczegółowo omówić kwestie ochrony suwerenności Białorusi, sposoby uwalniania i wspierania więźniów politycznych, a także mechanizmy pociągnięcia Łukaszenki i jego pomocników do odpowiedzialności prawno-sądowej. Cichanouska stwierdziła, że po tych spotkaniach oczekuje nie tylko wyjaśnienia powyższych spraw, ale także otrzymania zapewnienia, że Białoruś nie zostanie "oddana Putinowi jako nagroda pocieszenia".

Cichanouska spotkała się też z podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorią Nuland, która wyraziła nadzieję, że negocjacje w Waszyngtonie pomogą w wypracowaniu kroków w kierunku ściślejszej współpracy sił demokratycznych Białorusi i Stanów Zjednoczonych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024