Zdjęcie: Pixabay
13-02-2023 15:22
W ciągu ostatniego roku Ukraina poprawiła swoje postrzeganie jako sojusznika w krajach G-7 i BRICS bardziej niż inne kraje. Jeśli w listopadzie 2021 r. liczba państw, które uważały Ukrainę za sojusznika, przewyższyła liczbę tych, które uważały ją za wroga, o 13,4%, to w listopadzie 2022 r. – wzrost ten wyniósł 35,5%. - takie dane przytacza tegoroczny Monachijski Indeks Bezpieczeństwa.
Z raportu wynika, że Ukraina jest najbardziej uznawana za sojusznika w Wielkiej Brytanii, gdzie powyższy wskaźnik wzrósł z 13% do 64%. W pozostałych krajach G-7 – od 31% w Japonii do 47% w Kanadzie. Wcześniej odsetek ten wynosił od 8% w Niemczech do 17% w Kanadzie i USA.
Spośród krajów B(R)ICS (Brazylia, Indie, Chiny i RPA) wskaźnik pogorszył się tylko w Indiach – z 31% do 25%, podczas gdy w Chinach wzrósł z 20% do 36%, w RPA – z 9% do 18 %, a w Brazylii - od -3% do 19%. Na drugim miejscu pod względem poprawy wskaźnika znalazła się Polska – wzrost o 11 punktów procentowych.
Tymczasem z tego samego raportu wynika, że 89% Ukraińców byłoby gotowych kontynuować walkę z rosyjskim najeźdźcą, nawet gdyby Rosja zdecydowała się użyć taktycznej broni nuklearnej przeciwko jednemu z ukraińskich miast. Z badania wynika, że tylko 6% Ukraińców byłoby gotowych się poddać, gdyby Rosja użyła broni nuklearnej. 93% badanych wyraziło opinię, że Rosja powinna całkowicie wycofać swoje wojska z całego terytorium Ukrainy, w tym z okupowanego Półwyspu Krymskiego, natomiast 83% respondentów przyznało, że Ukraina nigdy nie będzie bezpieczna, dopóki na Kremlu będzie rządził Putin.