geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Wizyty w polskich placówkach kulturalnych na Litwie i Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

14-06-2024 10:39


Jak donoszą "Kurier Wileński" i portal społeczności polskiej na Łotwie, polskofalowka.com, przedstawiciele polskich organizacji społecznych na Litwie i Łotwie spotkali się w ubiegłym tygodniu z polską delegacją państwową. Tematem spotkania było finansowanie polskich organizacji przez państwo polskie.  

Polska delegacja z podsekretarzem stanu MSZ oraz sekretarzem stanu kancelarii prezydenta RP Andrzejem Derą odbyły się 5 czerwca w Wilnie, oraz 6 i 7 czerwca w Dyneburgu. Przed spotkaniem w Wilnie dyrektor placówki Artur Ludkowski opowiedział zebranym o rozbudowie miejscowego Domu Kultury Polskiej, które odbyło się w ubiegłym roku, a zostało sfinansowane przez polskie władze.

Henryka Mościcka-Dendys poinformowała przedstawicieli polskich organizacji, że wszystkie fundusze przeznaczone na pomoc Polonii i Polakom mieszkającym poza granicami kraju przechodzą z KPRM do MSZ. „To znaczy, że wszystkie środki, które nie zostały jeszcze wydane i są przeznaczone na wsparcie działalności polskich organizacji zagranicą od 1 lipca znajdą się w MSZ i to my spróbujemy możliwie obiektywnie i jak najszybciej państwu rozdystrybuować” — zapewniła sekretarz stanu.

Podkreśliła również, że jest spore spóźnienie w przekazaniu finansowania, ale ministerstwo będzie się starało, jak najszybciej to nadrobić. Obiecała zebranym, że konkurs na rok następny resort postara się rozpisać, jak najwcześniej. „Natomiast chcielibyśmy przedyskutować na forum parlamentu polskiego jakąś inną formę finansowania na rok 2026, które gwarantowałoby przekazywanie środków, przynajmniej na takie czynności mające charakter stały, wcześniej” — powiedziała Henryka Mościcka-Dendys. Mówiła także o możliwości zamknięcia dwóch polskich szkół na Litwie w Połukniu i Starych Trokach. "Tak się wydaje z perspektywy Warszawy, że to byłby bardzo zły znak, gdyby strona litewska w 30-lecie traktatu zlikwidowała kolejne szkoły” — powiedziała sekretarz stanu MSZ.

Przedstawiciele polskich organizacji opowiedzieli o swych problemach. W większości dotyczyły płynności finansowania. Kierownik Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie Edward Kiejzik poinformował, że ich teatr od roku ma status teatru zawodowego. Z kolei prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów na Wschodzie Rajmund Klonowski oświadczył, że w obliczu wojny w Ukrainie jest bardzo ważne bezpieczeństwo narracyjne i bezpieczeństwo przestrzeni informacyjnej. Natomiast Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, zwróciła uwagę na kwestię podręczników dla polskich szkół na Litwie, które ze względu na zmiany programów nauczania, wymagają tłumaczenia, co przekłada się na ich cenę.

W trakcie wizyty w Dyneburgu,  delegacja odwiedziła Dom Polski, gdzie swoją siedzibę ma kilka organizacji: Centrum Kultury Polskiej przy, którym działają zespoły muzyczne i teatralne, oraz Związek Polaków na Łotwie oddział w Dyneburgu „Promień”. W piątek wspólna delegacja przedstawicieli MSZ i członków Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, wizytowała Polskie Przedszkole imienia Jana Platera-Gajewskiego w Dyneburgu, gdzie w 2023 r. Fundacja PPnW na zlecenie MSZ realizowała projekt inwestycyjny. W ramach projektu zrealizowano kompleksowy remont i budowę altanek na placu zabaw.  Następnie delegacja odwiedziła Państwowe Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu, gdzie trwa budowa boiska sfinansowanego ze środków MSZ RP, a które ma zostać otwarte 1 września 2024 roku.


opr. wł.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024