Zdjęcie: Wydawcy
17-08-2023 14:00
W kolejnej edycji naszego cyklu, chcemy Państwu polecić dwie książki historyczne, które choć tematyką odległe od siebie, to wpisują się w nasz zakres pojmowania przestrzeni. Pierwsza z książek, które chcemy polecić to "Tragedia narodu. Rewolucja rosyjska 1891-1924" autorstwa brytyjskiego historyka Orlando Figesa profesora historii w Birkbeck College, University of London.
Autor przytacza liczne fragmenty dzienników, prywatnej korespondencji oraz zapisków, nadając tym samym ludzki wymiar wielkim wydarzeniom historii. Figes nie tylko błyskotliwie analizuje skomplikowane polityczne procesy, ale tez˙ odwaźnie sięga po szczegóły. Roztacza przed nami obraz imperialnego społeczeństwa, ale nie stroni od anegdot i humoru. Potrafi wczuć sie w życiowe dylematy oraz opisać losy zarówno wielkich tego świata, jak i maluczkich, którzy w imię rewolucji poniosą najwyższe ofiary.
W Tragedii narodu jest dworski przepych, zapach petersburskiej ulicy, nędza chłopskiego obejścia i koloryt rewolucyjnej bohemy. Śledząc przebieg okrutnych historycznych procesów, w zbliżeniu poznajemy również dramaty poszczególnych jednostek porwanych przez siły historii.
Druga z polecanych książek, to obszerna publikacja Kamila Janickiego "Wawel. Biografia". Ponad 500 stron o Wawelu, historycznym miejscu, bardzo ważnym dla wszystkich Polaków. Miejscu skrywającym wiele tajemnic. „Na samym początku był potwór” – rozpoczyna swoją historyczną gawędę Kamil Janicki, a potem zajmująco opowiada o źródłach legendy o smoku wawelskim, tajemnicy najstarszych zabudowań z czasów Wiślan i Czechów, gotyckim zamku Kazimierza Wielkiego, renesansowej rezydencji Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Pod piórem Janickiego – znanego przecież głównie z porywających biografii kobiet – Wawel ożywa, stając się pełnokrwistym bohaterem wciągającej i pełnej gwałtownych zwrotów akcji historii.