geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Historia

Zdjęcie: Pixabay

Rosyjskie kłamstwo o (nie)Ukrainie sprzed 1991 roku - Rozprawa z fałszywymi narracjami

Dodał: Andrzej Widera

30-06-2024 10:00


W ramach rozprawiania się z rosyjską narracją w kwestii historii Ukrainy, nasz warszawski współpracownik, Damian Kujawa, napisał artykuł pokrótce wyjaśniający najważniejsze wątki dotyczące zagadnienia państwowości Ukrainy.

Autor: Damian Kujawa

Korzenie ukraińskiej państwowości

Rosyjskie twierdzenie, że Ukraina nie istniała przed 1991 rokiem, jest nieprawdziwe. Ukraińska państwowość ma swoje korzenie w Królestwie Rusi z 1253 roku, jednym z pierwszych organizmów państwowych na tych terenach. Rusowie, przodkowie dzisiejszych Ukraińców, zbudowali silne państwo ze stolicą w Kijowie, które odgrywało kluczową rolę w regionie. W XIX wieku, po wojnie krymskiej, zaczęły się formować nowoczesne struktury państwowe, takie jak Hromada, organizacja intelektualistów i aktywistów, która działała na rzecz ukraińskiej autonomii i odrodzenia narodowego. W Habsburskiej części Ukrainy, w 1848 roku, podczas Wiosny Ludów, Ukraińcy utworzyli Najwyższą Radę Ruską, której celem była autonomia Ukrainy w ramach monarchii Habsburskiej. Te wydarzenia stanowiły fundament dla późniejszych działań na rzecz niepodległości Ukrainy.

Ukraińska Republika Ludowa i Hetmanat

Po rewolucji lutowej w Rosji, Ukraińcy podjęli pierwsze kroki ku niepodległości, tworząc struktury nowego państwa. Pierwszy Uniwersał Centralnej Rady ogłosił autonomię Ukrainy w ramach imperium rosyjskiego, co było początkiem procesu państwowotwórczego. Trzeci Uniwersał ustanowił Ukraińską Republikę Ludową, a Czwarty Uniwersał, 25 stycznia 1918 roku, ogłosił niepodległość Ukrainy, co było krokiem milowym w historii ukraińskiej państwowości. Pierwszym prezydentem został Mychajło Hruszewski, wybitny ukraiński uczony i historyk, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu ukraińskiej tożsamości narodowej. Na początku 1918 roku, na fali rewolucji bolszewickiej, Ukraina stała się areną walki o władzę między różnymi frakcjami politycznymi. Hetmanat, ustanowiony przez Pawła Skoropadskiego w kwietniu 1918 roku, był krótkotrwałym reżimem, który próbował wprowadzić monarchię opartą na tradycjach kozackich.

Hetmanat i Dyrektoriat

Rząd Centralnej Rady został obalony przez Pawła Skoropadskiego, który ustanowił Hetmanat, monarchię opartą na tradycjach kozackich, co miało na celu stworzenie silniejszego i bardziej zjednoczonego państwa. Hetmanat był wspierany przez Niemcy i Austro-Węgry, co pozwoliło na znaczące rozszerzenie terytorium Ukrainy, obejmującego większość współczesnych ziem ukraińskich, w tym Krym. Jednak elitarny charakter polityki Skoropadskiego zraził większość Ukraińców, co doprowadziło do kolejnego przewrotu i utworzenia Dyrektoriatu pod przewodnictwem Symona Petlury, który kontynuował walkę o ukraińską niepodległość. Petlura, jeden z najbardziej wpływowych liderów ukraińskiego ruchu narodowego, dążył do stworzenia demokratycznego i niezależnego państwa. Mimo licznych trudności i oporu ze strony zarówno bolszewików, jak i białych Rosjan, Dyrektoriat próbował utrzymać suwerenność Ukrainy.

Zachodnioukraińska Republika Ludowa i akt zjednoczenia

W terytoriach habsburskich, 9 kwietnia 1918 roku, Ukraińcy ogłosili niepodległość Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, z jej stolicą we Lwowie, co było ważnym krokiem w historii ukraińskiego ruchu narodowego. Konstytucja tej republiki, uchwalona 13 listopada 1918 roku, definiowała jej terytoria, obejmujące Galicję, Bukowinę i Zakarpacie. 22 stycznia 1919 roku podpisano Akt Zjednoczenia, formalnie jednocząc Ukraińską Republikę Ludową i Zachodnioukraińską Republikę Ludową, co było pierwszym zjednoczeniem wszystkich ziem ukraińskich od XIII wieku. Mimo tej formalnej unifikacji, młode państwo zmagało się z wieloma problemami, w tym z brakiem międzynarodowego uznania i stałym zagrożeniem ze strony sąsiednich państw. Jednocześnie, wewnętrzne podziały polityczne i społeczne utrudniały skuteczne zarządzanie nowym państwem.

Inne ruchy niepodległościowe

Ukraińcy podejmowali próby utworzenia państw również poza granicami obecnej Ukrainy, co świadczy o szerokim zasięgu ukraińskiego ruchu niepodległościowego. Na Kubaniu, w styczniu 1918 roku, utworzono Kubańską Republikę Ludową, która dołączyła do Hetmanatu, a wielu Kozaków kubańskich walczyło w armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Na Dalekim Wschodzie, pod przewodnictwem Jurija Hłuszki, próbowano ustanowić ukraińskie państwo znane jako Zielona Ukraina (Zielony Klin), co świadczy o determinacji Ukraińców w dążeniu do niepodległości. Dodatkowo, na terenach północnego Kazachstanu i południowej Syberii, Ukraińcy dążyli do stworzenia państwa zwanego Szara Ukraina, a wzdłuż Wołgi podejmowano próby utworzenia Żółtej Ukrainy. Mimo że te inicjatywy nie przetrwały długo, były ważnym świadectwem ukraińskiej tożsamości i dążenia do wolności.

Okres sowiecki i represje

Po zakończeniu wojny domowej na terenie byłego imperium rosyjskiego, Ukraina została włączona do ZSRR jako Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Był to okres ciężkich represji, w tym Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w latach 1932-1933, który był wynikiem polityki stalinowskiej. Miliony Ukraińców zginęły z głodu, co wzmocniło nastroje antyradzieckie i dążenie do niezależności.

II wojna światowa i powojenny opór

Podczas II wojny światowej Ukraina stała się jednym z głównych teatrów działań wojennych, a wiele miast zostało zniszczonych. Po wojnie ukraińscy nacjonaliści, w tym Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), kontynuowali walkę przeciwko radzieckim władzom aż do lat 50-tych. Władze ZSRR stosowały brutalne represje wobec wszelkich przejawów niezależności, co jednak nie zgasiło dążenia Ukraińców do wolności.

Ruch niepodległościowy w latach 80-tych

Lata 80-te przyniosły nową falę dążeń niepodległościowych, które nasiliły się w okresie pieriestrojki i glasnosti. Organizacje takie jak Ruch Ludowy Ukrainy na rzecz Przebudowy (Rukh) odegrały kluczową rolę w mobilizowaniu społeczeństwa na rzecz niepodległości. W 1990 roku w Kijowie odbył się pierwszy zjazd Ruchu, który jednoznacznie opowiedział się za suwerennością Ukrainy.

Niepodległość Ukrainy w 1991 roku

W sierpniu 1991 roku, po nieudanym puczu moskiewskim, Ukraina ogłosiła niepodległość. 1 grudnia 1991 roku odbyło się referendum, w którym ponad 90% głosujących opowiedziało się za niezależnością. Ukraina stała się niezależnym państwem i została uznana przez społeczność międzynarodową.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024