geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Historia

Zdjęcie: Polishwomen.md

Paciorki emigracyjnego różańca - dzieje kościoła w mołdawskim Orgiejowie

Andrzej Widera

06-10-2024 10:00


Historia Polaków w Mołdawii jest najczęściej zbiorem pojedynczych historii, tak wspólnot, ludzi, jak i obiektów. Zwłaszcza tych, które skupiają polską tradycję i język. Taką historią są dzieje kościoła  pw. Zaśnięcia Matki Boskiej w Orgiejowie (Orhei)  we wschodniej Mołdawii, stolicy rejonu Orgiejów. W tej chwili miasto liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców, w  1895 roku, liczyło  8363 mieszkańców, w tym katolików było 125 osób. Wierni musieli jeździć do Kiszyniowa, gdzie znajdował się najbliższy kościół.

Dopiero w 1906 roku, po licznych prośbach wiernych, otrzymano pozwolenie na budowę kościoła rzymskokatolickiego. Oczywiście w morzu prawosławnych, ta ponad setka katolików, pochodziła z Polski. Na ówczesną polską diasporę w tym miejscu składali się Polacy z Podola, którzy zaczęli pojawiać się w okolicach już na początku XIX wieku.

W momencie rozpoczęcia budowy kościoła, w mieście stały dwie cerkwie oraz sześć żydowskich bożnic. Zgoda na budowę została wydana przy akceptacji miejscowych prawosławnych. Za przyspieszeniem budowy kościoła stała rodzina Doliwo-Dobrowolskich herbu Doliwa. Z innej gałęzi tej rodziny, pochodził zapomniany już wynalazca Michał Doliwo-Dobrowolski, pionier techniki prądu trójfazowego. Natomiast mołdawska linia rodziny, pochodząca z Wielkopolski, osiedliła się w Mołdawii w I połowie XIX wieku. Cezaryna Doliwo-Dobrowolska żona Grigorija Doliwo-Dobrowolskiego i matka Romana Doliwo-Dobrowolskiego, który był ostatnim marszałkiem szlachty besarabskiej, przeznaczyła duże datki na budowę świątyni.

Zbiórka funduszy i przygotowanie projektu kościoła zajęło pięć lat. Sama budowa, znajdującego się w centrum Orgiejowa, rozpoczęta w 1911 roku, została ukończona trzy lata później, a następnie W 1915 roku kościół został konsekrowany. Jak wynika z ówczesnych statystyk, od koniec lat 20 XX wieku, parafia powiększyła się dwukrotnie i liczyła 300 wiernych.

Niestety kościoła nie ominęły zniszczenia w trakcie II wojny światowej, kiedy to w czasie walk w okolicy, w 1944 roku, kościół zostal uszkodzony. Po "wyzwoleniu" Mołdawii, przyszła epoka sowiecka, a z nią zamknięcie praktycznie wszystkich - poza jedną cerkwią - świątyń w mieście. Od końca lat 50, kościół pełnił funkcję centrali telefonicznej. Kiedy nadeszła fala "pieriestrojki" władze miasta postanowiły najpierw wyremontować kościół z przeznaczeniem na salę koncertową, by następnie oddać obiekt kościołowi rzymsko-katolickiemu. Jednak aż przez dekadę lat 90 ubiegłego wieku, świątynia była pusta.

Wreszcie w  2001  roku  świątynię  przekazano  diecezji kiszyniowskiej. Prace przy remoncie kościoła rozpoczęły się w 2005 roku i co ciekawe, znów do głównych donatorów renowacji przyczynili się potomkowie rodziny Doliwo-Dobrowolskich, tym razem mieszkających w Szwajcarii i Kanadzie. 15  sierpnia  2008  roku  biskup Anton  Coșa dokonał konsekracji kościoła pw. Zaśnięcia Matki Boskiej w Orgiejowie. Kościół podlega diecezji w Kiszyniowie.

Chociaż Polaków w Mołdawii jest już mniej niż to było w ubiegłym wieku, to stanowią aktywną część mniejszości. Według danych z lat 2010–2020, liczba Polaków w Mołdawii wynosiła od 2 do 5 tysięcy. Większość z nich mieszka w Kiszyniowie oraz w okolicach Naddniestrza.

Opracowano na podstawie artykułu Tatiany Mironic z Kiszyniowa - "Jutrzenka" Pismo Polaków w Mołdawii nr 1-2/2016


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024