geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

ZPRE i ONZ o prawach człowieka w Rosji i na Białorusi

Andrzej Widera

18-04-2024 08:12


Generalny Sprawozdawca ds. więźniów politycznych Komisji Spraw Prawnych i Praw Człowieka ZPRE, Þórhildur Sunna Ævarsdóttir, wezwała Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy do potępienia represji stosowanych przez władze Rosji i Białorusi. Wynika to z jej raportu „Arbitralne zatrzymanie Władimira Kara-Murzy i systematyczne prześladowania uczestników antywojennych protestów w Federacji Rosyjskiej i na Białorusi”.

Prelegentka wyraża w nim także pewność, że kraje europejskie mogą i powinny zrobić więcej, aby wesprzeć rosyjskie i białoruskie ruchy antywojenne. W raporcie przedstawiono projekt uchwały, który został jednomyślnie przyjęty przez Komisję w dniu 16 kwietnia 2024 r. Zgromadzenie dokonuje w nim rozróżnienia pomiędzy władzami Federacji Rosyjskiej i Białorusi a narodami obu krajów oraz wyraża solidarność z obywatelami sprzeciwiającymi się wojnie na Ukrainie.

ZPRE wzywa Federację Rosyjską i Białoruś do zaprzestania grożenia, zastraszania i ścigania ludzi za ich antywojenną postawę, do zapewnienia, że więźniowie nie będą poddawani torturom lub złemu traktowaniu, do uchylenia środków podjętych przeciwko mediom i organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, do uchylenia przepisów przyjętych w celu zdławienia nastrojów antywojennych oraz do wdrożenia zaleceń i decyzji organizacji międzynarodowych. Powołując się na dane Centrum Praw Człowieka Wiasna, sprawozdawczyni informuje, że ponad 1600 osób na Białorusi zostało zatrzymanych za swoją antywojenną postawę.

"Jestem zszokowana wieloma wiarygodnymi doniesieniami o nieuzasadnionym użyciu siły przeciwko antywojennym protestom na Białorusi, a także o powszechnym stosowaniu karcerów (bez koców, ubrań, książek i udogodnień), odmowie dostępu do leków, złym traktowaniu i torturach stosowanych przez białoruskie władze wobec osób wyrażających antywojenne stanowisko. Szczególnie powszechny stał się areszt izolacyjny, w którym więźniowie polityczni są całkowicie odcięci od świata zewnętrznego. Jest to niezwykle okrutna i nieludzka praktyka, która karze nie tylko więźniów, ale także ich bliskich" - uważa autorka.

Tymczasem Komitet Praw Człowieka ONZ (UNHRC) opublikował decyzję w sprawie indywidualnej apelacji złożonej w imieniu Siemiona Biereżnego i Igora Gerszankowa, skazanych na śmierć. Skazani zostali straceni w 2018 roku. ONZ uznała, że ​​w tej sprawie państwo naruszyło prawo do sprawiedliwego procesu. Wyrok na Gerszankowa i Bereżnego zapadł 21 lipca 2017 r. Oskarżono ich o zamordowanie kilku osób w celu defraudacji pieniędzy pochodzących ze sprzedaży ich nieruchomości. Podejmując decyzję, członkowie Komitetu zwrócili uwagę na szereg naruszeń popełnionych podczas postępowania karnego przeciwko oskarżonym, poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

Te i inne naruszenia stały się podstawą do podjęcia decyzji przez UNHRC i uznania, że Białoruś naruszyła prawa skazanych do sprawiedliwego procesu. W konsekwencji państwo, zgodnie z decyzją organu ONZ, jest zobowiązane do zapłaty matkom straconych "za śmierć ich synów".


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024