Zdjęcie: Wikipedia
25-08-2021 10:39
Łukaszenka chce zresetować system edukacji, biorąc pod uwagę fakt, że szkoła nie może być poza polityką. Według niego, dziś w powietrzu wisi pytanie, czy szkoła powinna być obecna w polityce, czy nie.
„Pytanie, które wisi dziś w powietrzu, brzmi: czy szkoła powinna uczestniczyć w życiu politycznym kraju? Odpowiedź jest jednoznaczna. Szkoła nie może być poza polityką. Generalnie nie ma polityki bez szkoły. Ale w szkole powinna być tylko jedna polityka – polityka państwa. Flaga i hymn mają charakter narodowy. I przestańmy rozmawiać na ten temat. Dzieje się tak we wszystkich szanujących się krajach: od Stanów Zjednoczonych po Chiny, w tym naszą bratnią Rosję” – mówił Łukaszenka.
Zmiany były już ustalone, gdyż tego samego dnia opublikowano rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z 11 sierpnia, która wejdzie w życie 1 września. Wcześniej w szkołach, w których kształcenie i wychowanie odbywa się w języku mniejszości narodowej – polskim, litewskim – na maturze po klasach 9 i 11 dzieci zdawały oprócz przedmiotów obowiązkowych (języki państwowe, matematyka, historia, język), także obowiązkowy egzamin z języka mniejszości narodowej. Nowym rozporządzeniem przepisy te są obecnie wyłączone z aktów prawnych.
Ponadto Ministerstwo Oświaty dokonało także zmian w swoim rozporządzeniu nr 129 z 21 czerwca br. w sprawie matury, do której uczniowie będą musieli przystąpić w roku akademickim 2021/2022. W czerwcowym dekrecie przewidziano również egzaminy z języka polskiego i litewskiego dla poszczególnych szkół i uczelni. Nie ma ich teraz na liście.