Zdjęcie: Pixabay
31-01-2023 14:27
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Wspólnego Gabinetu Przejściowego odbyli szereg oficjalnych spotkań z polskimi władzami, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem Piotrem Glińskim, marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek, szefami i przedstawicielami MSW i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ambasadorów krajów UE.
"Strona polska przyjęła do dyskusji upoważnienie Wspólnego Gabinetu Przejściowego do potwierdzania obywatelstwa Białorusi wraz z późniejszym wydawaniem paszportów. Do tej pory Warszawa zaczęła wydawać specjalne dokumenty podróży Białorusinom, którzy z różnych powodów zgubili paszporty i przebywają w Polsce ze względów humanitarnych. Powołano stałą wspólną grupę roboczą do rozwiązywania problematycznych kwestii” - czytamy w komunikacie WGP.
Według oświadczenia powołana zostanie dwustronna grupa robocza przy Ministerstwie Finansów RP. W ten sposób powołujemy do życia instytucję do rozwiązywania problemów w otwieraniu rachunków, zakładaniu i prowadzeniu biznesu przez Białorusinów w Polsce" - napisali członkowie WGP. Minister oświaty i nauki Przemysłau Czarnek zapewnił o gotowości przeznaczenia środków finansowych na rozwój białoruskich szkółek niedzielnych, badania nad językiem i literaturą białoruską. Efektem negocjacji z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji było porozumienie w sprawie powołania wspólnej grupy roboczej, której przewodniczyć będzie jej przedstawicielka ze strony WGP Alina Kouszczyk.