Zdjęcie: Wikipedia
22-12-2023 10:04
Wczoraj Seimas zatwierdził reformę obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej przygotowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), która ma na celu zwiększenie liczby poborowych i przyspieszenie szkolenia aktywnej rezerwy armii. Za przyjęciem pakietem reform poboru głosowało 72 posłów, przy 1 głosie przeciw, 25 posłów wstrzymało się od głosu.
Prezentując reformę poboru, Minister Obrony Narodowej Arvydas Anušauskas podkreślił, że nie ma ona na celu określenia liczby nowych młodych ludzi powoływanych do obowiązkowej służby wojskowej. Jego zdaniem celem tej inicjatywy jest przede wszystkim zmiana obowiązującej procedury wezwań.
Projekt reformy postanowiono omówić na sesji wiosennej. Zdaniem MON zmiany w przepisach powinny nie tylko zwiększyć atrakcyjność służby, wyszkolić większą liczbę młodszych dowódców i specjalistów, których brakuje armii litewskiej, zwiększyć liczbę czynnej rezerwy kadrowej armii, ale także umożliwić przejście do powszechny pobór do wojska w dłuższej perspektywie.
Nowelizacji podlegają także przepisy ustawy o poborze wojskowym dotyczące wykonywania zastępczej służby obrony narodowej, wydłużające jej czas trwania z 10 miesięcy do roku. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o poborze od 2025 roku systematycznie zwiększać się będzie także liczba żołnierzy czynnej rezerwy na Litwie. Służba w czynnej rezerwie zostałaby wydłużona z 10 do 15 lat, podczas których żołnierze rezerwy byliby okresowo powoływani na powtórne szkolenie rezerwy.
Na początku roku Minister Obrony Narodowej Arvydas Anušauskas przedstawił planowaną restrukturyzację służby poborowej. Zdaniem ministra zmiany w ustawie umożliwią wprowadzenie powszechnego poboru do wojska.