Zdjęcie: Wikipedia
22-09-2021 09:28
Latem tego roku włodarze gmin Dyneburga (Daugavpils) i Rzeżycy (Rēzekne) ogłosili plany przeprowadzenia renowacji pomników wspólnie z Konsulatem Generalnym Rosji. Traktat między Łotwą a Rosją stanowi jednak, że taka współpraca wymaga porozumienia na szczeblu krajowym, a nie gminnym.
Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu chce teraz bardziej stanowczo przypomnieć o tym władzom lokalnym. "To, co uzgodniliśmy, to zmiana ustawy o samorządach, która została teraz przedłożona Saeimie, nowo opracowana, pochodząca z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z jaśniejszym sformułowaniem - jakie są obowiązki samorządów w tym konkretnym obszarze polityki zagranicznej" - powiedział Jānis Dombrava, członek Komisji Spraw Zagranicznych Saeimy.
Kary za niedopełnienie tego obowiązku również mogą być surowe. Poprawka wymaga jeszcze doprecyzowania pod względem prawnym, a następnie trafi nie do Komisji Spraw Zagranicznych, ale do Komisji Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego, której przewodniczy przedstawiciel socjaldemokratycznej partii "Zgoda" (silnie powiązanej w przeszłości z partiami rosyjskimi w tym z "Jedną Rosją"). Jednak już w Komisji Spraw Zagranicznych posłowie "Zgody" sprzeciwili się tej propozycji. Jānis Tutins, przedstawiciel tej partii, uważa, że nie warto zmieniać ustawy i że Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno być bardziej aktywne.
"To nie do rządu należy kontrola nad tym, że samorządy zawierają ewentualne umowy, negocjują z konsulatami czy placówkami innych państw" - powiedział Tutins. Zwrócił uwagę, że gminy mają wiele różnych form współpracy z zagranicznymi rządami lub gminami w innych krajach.
Rosja postanowiła zainwestować w odnowienie pomnika na miejscu byłego obozu jeńców wojennych w Rzeżycy i pomnika w Dyneburgu. Pozostaje pytanie, czy te plany w ogóle da się zrealizować.