Zdjęcie: Pixabay
04-08-2023 13:22
Światowe ceny żywności wzrosły w lipcu o 1,3% po wycofaniu się Rosji z inicjatywy zbożowej Morza Czarnego i nowych restrykcjach w handlu ryżem w Indiach - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
„Indeks cen żywności FAO, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen produktów spożywczych sprzedawanych na całym świecie, wyniósł w lipcu średnio 123,9 punktu, co oznacza wzrost o 1,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 11,8% poniżej poziomu z lipca 2022 r.”, czytamy w komunikacie prasowym.
„Międzynarodowe ceny oleju słonecznikowego wzrosły o ponad 15% w ciągu miesiąca, głównie z powodu niepewności co do dostaw eksportowych po decyzji Federacji Rosyjskiej o zakończeniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego. Światowe ceny oleju palmowego, sojowego i rzepakowego wzrosły z powodu obaw o perspektywy produkcji w wiodących krajach-producentach" - czytamy w komunikacie. ONZ stwierdziło, że w wyniku zakończenia udziału Rosji w Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego i zagrożenia żeglugi, ceny żywności na całym świecie rosną, pogłębiając kryzys energetyczny i finansowy.