geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jana Sznipelson unsplash.com

Wyniki badania opinii Białorusinów o relacjach z Rosją

Dodał: Andrzej Widera

14-07-2023 09:02


Białoruska Pracownia Analityczna przedstawiła wyniki badania opinii publicznej na Białorusi, przeprowadzonego w czerwcu 2023 roku. Kierownik Pracowni Andriej Wardomacki mówił o trendach orientacji geopolitycznej Białorusinów, ich stosunku do wojny na Ukrainie i rozmieszczeniu broni nuklearnej w swoim kraju.

Odpowiadając na pytanie „w której unii – z Rosją czy z UE – lepiej żyje się Białorusinom”, 51,3% wybiera Federację Rosyjską, a 25,5% – Unię Europejską. Reszta odmawiała odpowiedzi.Podobne wyniki w badaniu uzyskano przed sierpniem 2020 roku. Tak czy inaczej, liczba zwolenników unii z Federacją Rosyjską zaczęła rosnąć, z UE - maleje.Jeśli jednak socjologowie zaproponują wybór nie tylko między sojuszem z UE czy Federacją Rosyjską, ale dodając inne opcje, to co piąty ankietowany Białorusin uważa, że ​​lepiej dla Białorusi jest działać bez szerszych aliansów. A tylko 4% ankietowanych jest przekonanych, że Białoruś jako podmiot związkowy powinna stać się częścią Rosji.

Z kolei 45,3% respondentów jest przekonanych, że Białoruś nie musi być członkiem żadnego sojuszu wojskowego – ani OUBZ, ani NATO. Wzrosła jednak o 7% liczba zwolenników przystąpienia do OUBZ - wynosi teraz 35%. Wpływ na to mogą mieć wspólne działania białoruskiej i rosyjskiej propagandy, które w wielu przypadkach działają synchronicznie, promując te same narracje - oceniają autorzy badania.

Zdecydowana większość respondentów (aż 80,2%) sprzeciwia się wprowadzeniu wojsk białoruskich na terytorium Ukrainy i braniu udziału w działaniach wojennych. Podobnie połowa Białorusinów (50,2%) jest też przeciwna wykorzystywaniu przez Rosję białoruskiego terytorium i infrastruktury w trakcie działań wojennych przeciwko Ukrainie. Jednak w tej kwestii już teraz można zaobserwować dość niepokojący trend – liczba „przeciw” spadła o 10% w ciągu nieco ponad roku.

A kto zdaniem Białorusinów ponosi winę za trwającą wojnę? Mniej więcej tyle samo respondentów uważa, że ​​winę za wojnę rosyjsko-ukraińską ponoszą Rosja (20,3%) i Stany Zjednoczone (21,2%). 15,2% obwinia za to Ukrainę, a 10,5% – NATO. W nieco ponad rok, od marca 2022 roku, wyniki nieco się zmieniły. Można jedynie zauważyć, że liczba osób uznających Rosję za winną zmniejszyła się o 4,2%. A liczba wahających się respondentów, którym trudno było odpowiedzieć na to pytanie, wzrosła o 3,8%. Sądząc po danych z badania, zauważalnie wzrosła również liczba osób pozytywnie nastawionych do rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi. Z nowego badania Białoruskiej Pracowni Analitycznej wynika, że ​​w czerwcu było ich już 35 proc. A liczba przeciwników rozmieszczenia BJ na Białorusi w tym okresie spadła z 74% do 52%.

Przyczyną tego zjawiska może być retoryka nuklearna, która rozbrzmiewa dziś w kraju, starając się przekonać opinię publiczną, że broń ta ma przede wszystkim chronić Białoruś przed agresją z zewnątrz. I to daje określony efekt. Z drugiej strony, jak zauważył Andriej Wardomacki, znaczna część społeczeństwa może nie traktować poważnie zagrożeń związanych z pojawieniem się rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024