geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jakub Szymczuk KPRP

Wspólna deklaracja Prezydentów i szczyt TL

Andrzej Widera

12-01-2023 08:20


Prezydent Litwy Gitanas Nauseda i prezydent Polski Andrzej Duda przybyli na Ukrainę bez wcześniejszej zapowiedzi i spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim we Lwowie w ramach II szczytu Trójkąta Lubelskiego. Polski prezydent przypomniał, że Warszawa w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Kijowowi zachodnie czołgi.

"Będziemy dążyć na poziomie międzynarodowym do tego, aby ta koalicja była utworzona przez szereg krajów, które wniosą swój wkład w postaci czołgów, aby mogła powstać większa jednostka pancerna" - powiedział Duda. „Kompania to mała, powiedziałbym wręcz symboliczna jednostka, a jeśli będzie więcej takich kompanii, to powstanie jeszcze większa jednostka wojskowa, która faktycznie będzie miała duże znaczenie militarne w obronie Ukrainy” - to właśnie chcemy osiągnąć." wyjaśnił prezydent.

Mówiąc o treści negocjacji między przywódcami Trójkąta Lubelskiego we Lwowie, prezydent RP Andrzej Duda wspomniał także o intencjach Warszawy i Wilna, by wesprzeć Ukrainę na drodze do Unii Europejskiej i NATO. "Rozmawialiśmy o tym, jak będziemy wspierać Ukrainę - bo dzisiaj Ukraina bardzo tego wsparcia potrzebuje, jak wszyscy wiemy. Codziennie na Ukrainie giną ludzie, codziennie giną cywile, codziennie giną ukraińscy żołnierze broniąc swojej Ojczyzny" - powiedział Duda. „Dlatego rozmawialiśmy na ten temat i powiedzieliśmy prezydentowi Ukrainy, jak będziemy wspierać Ukrainę od strony politycznej, na jej drodze do Unii Europejskiej, a także na drodze do NATO – także w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie” dodał polski prezydent.

We Lwowie trzej prezydenci podpisali wspólną deklarację, w której poza odwołaniem do wspólnej historycznej przeszłości Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz rocznicy Powstania Styczniowego, zamieszczono także stanowisko o wielowymiarowym wsparciu Ukrainy: militarnym, politycznym oraz międzynarodowym, a także wspomina się o trójstronnych konsultacjach w kwestii  Kijowskiego Paktu Bezpieczeństwa oraz, co istotne, podkreślają wagę wielopłaszczyznowego zaangażowania Ukrainy jako Partnera uczestniczącego Inicjatywy Trójmorza (3SI). Deklaracja zawiera także poparcie dla powstania Trybunału Międzynarodowego w sprawie osądzenia rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie.  Nie mniej ważna, z punktu widzenia polskiej świadomości historycznej, była wspólna wizyta prezydentów Polski i Ukrainy na Cmentarzu Orląt i wspólne złożenie kwiatów, a także owacyjne przyjęcie prezydenta Dudy przez mieszkańców Lwowa.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021