geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jakub Szymczuk KPRP

Wspólna deklaracja Prezydentów i szczyt TL

Andrzej Widera

12-01-2023 08:20


Prezydent Litwy Gitanas Nauseda i prezydent Polski Andrzej Duda przybyli na Ukrainę bez wcześniejszej zapowiedzi i spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim we Lwowie w ramach II szczytu Trójkąta Lubelskiego. Polski prezydent przypomniał, że Warszawa w ramach międzynarodowej koalicji przekaże Kijowowi zachodnie czołgi.

"Będziemy dążyć na poziomie międzynarodowym do tego, aby ta koalicja była utworzona przez szereg krajów, które wniosą swój wkład w postaci czołgów, aby mogła powstać większa jednostka pancerna" - powiedział Duda. „Kompania to mała, powiedziałbym wręcz symboliczna jednostka, a jeśli będzie więcej takich kompanii, to powstanie jeszcze większa jednostka wojskowa, która faktycznie będzie miała duże znaczenie militarne w obronie Ukrainy” - to właśnie chcemy osiągnąć." wyjaśnił prezydent.

Mówiąc o treści negocjacji między przywódcami Trójkąta Lubelskiego we Lwowie, prezydent RP Andrzej Duda wspomniał także o intencjach Warszawy i Wilna, by wesprzeć Ukrainę na drodze do Unii Europejskiej i NATO. "Rozmawialiśmy o tym, jak będziemy wspierać Ukrainę - bo dzisiaj Ukraina bardzo tego wsparcia potrzebuje, jak wszyscy wiemy. Codziennie na Ukrainie giną ludzie, codziennie giną cywile, codziennie giną ukraińscy żołnierze broniąc swojej Ojczyzny" - powiedział Duda. „Dlatego rozmawialiśmy na ten temat i powiedzieliśmy prezydentowi Ukrainy, jak będziemy wspierać Ukrainę od strony politycznej, na jej drodze do Unii Europejskiej, a także na drodze do NATO – także w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie” dodał polski prezydent.

We Lwowie trzej prezydenci podpisali wspólną deklarację, w której poza odwołaniem do wspólnej historycznej przeszłości Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz rocznicy Powstania Styczniowego, zamieszczono także stanowisko o wielowymiarowym wsparciu Ukrainy: militarnym, politycznym oraz międzynarodowym, a także wspomina się o trójstronnych konsultacjach w kwestii  Kijowskiego Paktu Bezpieczeństwa oraz, co istotne, podkreślają wagę wielopłaszczyznowego zaangażowania Ukrainy jako Partnera uczestniczącego Inicjatywy Trójmorza (3SI). Deklaracja zawiera także poparcie dla powstania Trybunału Międzynarodowego w sprawie osądzenia rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie.  Nie mniej ważna, z punktu widzenia polskiej świadomości historycznej, była wspólna wizyta prezydentów Polski i Ukrainy na Cmentarzu Orląt i wspólne złożenie kwiatów, a także owacyjne przyjęcie prezydenta Dudy przez mieszkańców Lwowa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024