Zdjęcie: Pixabay
18-02-2025 08:45
Stany Zjednoczone wyraziły zainteresowanie uczestnictwem amerykańskich firm w projektach związanych z wydobyciem surowców strategicznych, energetyką oraz wejściem w struktury własności ukraińskich przedsiębiorstw państwowych. Szef Departamentu Skarbu USA, Scott Bessent, zaznaczył, że USA chcą być partnerem Ukrainy i aktywnie uczestniczyć w powojennej odbudowie gospodarki, podkreślając znaczenie współpracy w sektorze energetycznym i surowcowym.
Jak poinformowały media, Stany Zjednoczone dążą do uzyskania udziałów w dochodowych ukraińskich spółkach państwowych, takich jak „Ukrnafta” czy „Ukrgazwydobywanie”, a także do udziału w podziale zysków z wydobycia surowców. Ukraina z kolei jest zainteresowana podpisaniem umowy, ale pod warunkiem zagwarantowania przez USA bezpieczeństwa. „Kiedy przeszliśmy do szczegółów, okazało się, że dokument nie zawiera gwarancji bezpieczeństwa. A to fundamentalny aspekt, który powinien być choćby zarysowany w memorandum” – wyjaśnił Zełenski. Podkreślił również, że Ukraina potrzebuje konkretnego planu: „Jeśli nie jesteśmy jeszcze członkiem NATO, musimy budować własny system bezpieczeństwa na wzór Sojuszu. Nie może to być tylko teoria, ale konkretne działania. Potrzebujemy finansowania, broni i inwestycji”.
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos wicepremier Ukrainy Julia Swirydenko zaproponowała zagranicznym inwestorom zakup udziałów w państwowych firmach, co wpisuje się w szerszą politykę otwierania ukraińskiego rynku na kapitał zagraniczny. Pomimo wcześniejszych restrykcji, w czerwcu 2023 roku ukraiński parlament przywrócił możliwość prywatyzacji dużych przedsiębiorstw państwowych. Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ukraińska delegacja poinformowała, że zaktualizowany projekt memorandum został przekazany USA. Media donosiły, że Stany Zjednoczone oczekują przekazania im praw do 50% ukraińskich złóż mineralnych.