geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Biuro Swiatłany Cichanouskiej

Wizyta Swiatłany Cichanouskiej w Polsce

Andrzej Widera

09-01-2025 08:14


Swiatłana Cichanouska rozpoczęła wczoraj swoją wizytę w Polsce, która potrwa do 10 stycznia. W jej ramach przewidziano spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, ministrem ds. europejskich Adamem Szłapką, a także udział w posiedzeniach poświęconych Białorusi w polskim Sejmie. Oprócz tego Cichanouska spotkała się z białoruską diasporą mieszkającą w Polsce. W rozmowach poruszono priorytety polskiego przewodnictwa w UE, wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów, takich jak „Biełsat”,.

Podczas wizyty w Warszawie Cichanouska spotkała się również z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Spotkanie to, jak podkreślono, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście polskiego przewodnictwa w Radzie Europy, które rozpoczęło się 1 stycznia. Dyskusje dotyczyły rozwiązywania problemów białoruskiej diaspory w Polsce, mobilności Białorusinów, możliwości rozszerzenia wydawania wiz, uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Tusk zaznaczył, że kwestia Białorusi będzie jednym z priorytetów podczas polskiego przewodnictwa w UE.

Cichanouska wyraziła wdzięczność polskiemu rządowi za konsekwentne wsparcie Białorusinów i solidarność w walce o wolność i demokrację. W swoim wystąpieniu w Sejmie i Senacie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, liderka białoruskiej opozycji podkreśliła znaczenie współpracy z siłami demokratycznymi, wsparcia dla więźniów politycznych oraz potrzeby oddzielenia narodu białoruskiego od reżimu Łukaszenki. „Polska dla Białorusinów jest symbolem wolności, solidarności i europejskiej przyszłości” – powiedziała, apelując o umacnianie więzi między ludźmi, ułatwienie wydawania wiz i organizację wymian kulturalnych.

Cichanouska podkreśliła, że dyktatura Łukaszenki nie chroni niepodległości Białorusi, lecz stanowi dla niej zagrożenie. „Setki tysięcy Białorusinów znalazły w Polsce schronienie. To ludzie, którzy angażują się w życie społeczne, wspierają Ukrainę i naszych ochotników. Potrzebują wsparcia, aby uprościć swoje życie” – podsumowała.

W ramach wizyty odbyła się także ceremonia wręczenia medali Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, która zgromadziła białoruskich i polskich działaczy politycznych, przedstawicieli mediów i społeczeństwa. Cichanouska wyraziła wdzięczność za wspólną historię walki o wolność i wyraziła nadzieję, że Białoruś i Polska staną się sąsiadami w ramach Unii Europejskiej. Medale za wkład w rozwój białoruskiej kultury i języka otrzymali m.in. Elżbieta Smułkowa, Uładzimir Niaklajew oraz Andrzej Januszkiewicz. Wyróżniono także profesora Jana Malickiego, Roberta Tyszkiewicza i Macieja Radziwiłła za ich wsparcie dla spraw białoruskich. Uhonorowani podkreślali swoje związki z Białorusią i wagę wspólnego dążenia do wolności i demokracji w regionie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024