Zdjęcie: Marek Borawski KPRP
16-07-2022 11:55
Mołdawskie media nie były niestety zainteresowane szerszą relacją wizyty prezydent Mołdawii Mai Sandu w Warszawie, która została zaproszona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę z okazji przypadającej 30 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami.
Wptrawdzie krótkie opisy wizyty pojawiły się w najważniejszych mołdawskich mediach, jednak, co też łatwo zrozumieć, dla Mołdawian znaczenie ważniejszym wydarzeniem była odbywająca się właśnie w Bukareszcie konferencja w sprawie wsparcia gospodarki, jak i przemian ekonomicznych w Mołdawii.
Jak zaznaczył prezydent Duda, po agresji Rosji na Ukrainę oba nasze państwa znajdują się dzisiaj w trudnej sytuacji. "Mołdawia jest w sytuacji szczególnie trudnej, bo nie tylko graniczy z Ukrainą, ale też cześć jej terytorium tzw. Naddniestrze to zbuntowana rosyjska enklawa. To ogromny polityczny problem, z którym się borykają demokratycznie wybrane władze, które chcą reformowania kraju. Jest też problem dziedzictwa czasów sowieckich, kiedy cały przemysł Mołdawii uzależniony został od dostaw z terenów Rosji – chodzi przede wszystkim o gaz." – przypomniał Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że Polska pomaga władzom Mołdawii wysyłając ekspertów i oferując różnego rodzaju pomoc materialną i finansową, aby wesprzeć Kiszyniów na drodze reform strukturalnych.
Wracając do wizyty, to zdaniem mołdawskiej prezydent, jej wizyta w RP była dobrą okazją do omówienia ważnych kwestii współpracy dwustronnej z prezydentem Andrzejem Dudą. „Wizyta jest dla mnie dobrą okazją do omówienia z Prezydentem wspólnych projektów inicjowanych przez nasze kraje, dwustronnej współpracy gospodarczej oraz wysiłków naszych krajów na rzecz pomocy Ukrainie w kontekście wojny sprowokowanej przez Rosję. Mam też okazję podziękować prezydentowi Dudzie za konsekwentne wsparcie jego kraju dla europejskiego kursu Republiki Mołdawii. Polska pozostaje wiarygodnym partnerem Mołdawii, z którym chcemy dalej rozwijać dobrą współpracę” – wspomniała Maia Sandu.
Prócz spotkania z prezydentem Dudą, prezydent Maia Sandu spotkała się również z marszałkiem Sejmu RP Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim i rozmawiała na temat dwustronnego dialogu między naszymi krajami.