Zdjęcie: Pixabay
06-08-2024 11:57
Jak informuje "Kurier Wileński", w 2023 r. na Litwie pracowało 69,1 proc. osób w wieku od 55 do 64 lat. To jeden z najwyższych wskaźników w UE i strefie euro. Litwę wyróżnia też to, że pracuje tam więcej starszych kobiet. W innych krajach europejskich jest odwrotnie - pracuje więcej mężczyzn.
Według danych Eurostatu w 2019 r. co trzecia osoba w Europie miała ponad 55 lat. Przewiduje się, że do 2050 r. liczba ta wzrośnie do 40,9 proc, a w 2050 r. odsetek osób w wieku 55+ na Litwie osiągnie 45 proc. Podczas gdy udział w rynku pracy osób starszych na Litwie wzrósł, zatrudnienie i dochody osób w wieku 55+ pozostają niższe niż osób w wieku 25–54 lat.
Wynagrodzenie jest związane ze stanowiskiem i kwalifikacjami, a nie z wiekiem. Jednak osoby starsze częściej pracują w sektorach działalności gospodarczej, w których średnie wynagrodzenie jest niższe. Na przykład najniższy odsetek osób starszych pracował w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (2 proc.) oraz informacji i komunikacji (2,1 proc.), gdzie pracownicy otrzymują najwyższe średnie wynagrodzenie - mówi Milda Jankauskienė, rzeczniczka prasowa Służby Zatrudnienia.
Z danych Służby Zatrudnienia na dzień 1 lipca wynika, że pracy poszukiwało 60 200 osób w wieku powyżej 50 lat. Odsetek długotrwale bezrobotnych wśród osób powyżej 50. roku życia jest znacznie wyższy niż wśród młodszych mieszkańców. W pierwszej połowie roku za pośrednictwem służby pracę znalazło 28 tys. osób starszych, a w 2023 r. zostało zatrudnionych 50 tys. osób. Jedna na dwie osoby pracuje na stanowiskach wymagających średnich kwalifikacji, 35 proc. na stanowiskach niewymagających kwalifikacji, a 13 proc. na stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji.
Stopa zatrudnienia osób starszych na Litwie w ubiegłym roku wyniosła 69,1proc. (podobnie jak w Bułgarii, na Węgrzech i Łotwie) i jest znacznie wyższa niż w Grecji, Chorwacji, na Malcie, w Słowenii i Rumunii. Tylko w Szwecji, Estonii i Holandii pracuje więcej osób starszych niż na Litwie.