geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

WGP wobec nowej ustawy o pozbawianiu obywatelstwa

Andrzej Widera

15-12-2022 08:50


Białoruska Izba Reprezentantów w dwóch czytaniach przyjęła wczoraj projekt ustawy „O zmianie ustawy  „O obywatelstwie Republiki Białoruś”. Według projektu obywatel Białorusi może utracić obywatelstwo z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu białoruskiego stwierdzającego udział osoby w działalności ekstremistycznej lub wyrządzanie poważnej szkody interesom Białorusi, jeżeli osoba taka przebywa poza granicami Białorusi.

Projekt ustawy przewiduje złożenie ślubowania z chwilą uzyskania obywatelstwa Białorusi, nakłada na obywateli Białorusi obowiązek informowania właściwych organów republiki o posiadanym obywatelstwie innego państwa, zezwoleniu na pobyt lub innym dokumencie uprawniającym do świadczeń i innych korzyści w związku z poglądami politycznymi, religijnymi lub przynależnością narodową. Wydłuża też z 6 miesięcy do roku rozpatrywanie wniosków o odebranie obywatelstwa białoruskiego.

Tymczasem w tej sprawie wypowiedział się zastępca szefa Wspólnego Gabinetu Przejściowego - Walery Kowalewski. "Zapewnimy obywatelom Białorusi równy status prawny w krajach demokratycznych, niezależnie od różnych polityk stosowanych przez reżim. (...) To jest szok dla Białorusi i dla całego cywilizowanego świata. Ten bezprawny akt stanie się dla białoruskiego i międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości ważnym dowodem winy agentów odpowiedzialnych za ustanowienie dyktatury, represje polityczne wobec narodu białoruskiego i rażące naruszenia podstawowych praw narodu." - powiedział Kowalewski.

Aleś Michalewicz, białoruski radca i znawca prawa międzynarodowego, radzi tym, którzy mogą stracić obywatelstwo, aby jeszcze przed jego utratą uzyskali pozwolenie na pobyt w kraju europejskim. „Jeśli zostałeś pozbawiony obywatelstwa, masz dowody na to, że jesteś prześladowany. W końcu osoby uznane za winne „ekstremizmu” zostaną pozbawione obywatelstwa. Musisz ubiegać się o status uchodźcy w kraju, w którym przebywasz. Jeśli jesteś w kraju niedemokratycznym, powinieneś przenieść się do pierwszego demokratycznego” – radzi Aleś Michalewicz. Przy składaniu dokumentów ważne jest, aby dołączyć orzeczenie sądu o uznaniu za "ekstremistę" i czekać na decyzję o udzieleniu ochrony międzynarodowej. Ta procedura może trwać od sześciu miesięcy do roku.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024