geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

W Łatgalii nie spieszą się z rozbiórką sowieckich pomników

Dodał: Andrzej Widera

30-05-2022 11:40


W łotewskiej Łatgalii, graniczącej z Rosją dzielnicy kraju, w której 39% mieszkańców stanowi mniejszość rosyjska, samorządy sceptycznie podchodzą do realizacji uchwalonej przez Saeimę ustawy o demontażu na Łotwie obiektów gloryfikujących reżimy sowiecki i nazistowski. Samorządy lokalne będą musiały wprowadzić je w życie najpóźniej do 15 listopada bieżącego roku.

W sumie na Łotwie znajduje się około 300 pomników, tablic i miejsc pamięci poświęconych sowieckiemu reżimowi okupacyjnemu i armii. Aleksy Wasiljew, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Dyneburga (Daugavpils), a który został wybrany z listy Związku Rosjan na Łotwie, wyjaśnił, że na terenie Dyneburga jest wystarczająco dużo miejsc pamięci, które mieszkańcy odwiedzają 9 maja.

"Zrobimy wszystko, będziemy szukać wszelkich możliwości, także tych dopuszczonych w tym projekcie ustawy, aby te zabytki pozostały tam, gdzie są dzisiaj. W projekcie ustawy, przewidziane są wyjątki - przypadki, w których to prawo nie działa. Do takich przypadków zalicza się sytuacje, gdy w tych miejscach znajdują się pochówki, a absolutna większość pomników w Dyneburgu właśnie się do nich zalicza" - powiedział Wasiljew.

Podobnie Aleksandrs Bartasevičius, przewodniczący Rady Miasta Rzeżycy (Rezekne), wybrany z ramienia prorosyjskiej partii "Zgoda", niechętnie wypowiada się na temat planowanego wpisania do ustawy demontażu pomników gloryfikujących epokę sowiecką. Przy okazji tego tematu pojawiły się fundamentalne różnice pomiędzy Łotyszami a przedstawicielami mniejszości rosyjskiej obecnej w samorządzie.

"Albo należy je rozebrać, albo przenieść w inny sposób z miejsca, w którym się znajdują. Być może ci, którzy składają tam kwiaty, nie zastanawiali się nad tym, jak my postrzegamy tamten okres historii. Jeśli chodzi o Rzeżycę, to mamy tutaj  znany pomnik Aloszy. Mógłby zostać przeniesiony na miejscowy Cmentarz Braci, gdzie kwiaty mogłyby być składane zarówno na cmentarzu, jak i być może pod tym pomnikiem, wtedy nabrałoby to zupełnie innego znaczenia" - powiedziała Ināra Groce, opozycyjna członkini Rady Miasta Rzeżycy, wybrana ze wspólnej listy Sojuszu Narodowego, Łotewskiej Partii Zielonych, Nowej Jedności, Łotewskiego Stowarzyszenia Regionów i Partii Łatgalii.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024