Zdjęcie: Pixabay
08-12-2022 08:24
Litewski minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas ogłosił, że Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność wojskową w krajach bałtyckich w celu wzmocnienia swojego zaangażowania na rzecz bałtyckich sojuszników, a status sił amerykańskich na Litwie zostanie zmieniony na ciągłą rrotację jednostek.
Ministra poinformował o tym ambasador USA na Litwie Robert Gilchrist. "Na Litwie obecność jednostki batalionu zmechanizowanego i baterii artylerii polowej zostanie zmieniona z epizodycznego na ciągłą rotację. "Podczas szczytu NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do wzmocnienia rotacyjnego rozmieszczenia sił amerykańskich w regionie Bałtyku. Siły przerzucane na Litwę są częścią modelu wzmocnionego bezpieczeństwa i stanowią świadectwo zaangażowania USA we wzmocnienie naszej wspólnej strategii obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Oprócz dwustronnych wysiłków USA, wielonarodowe grupy bojowe NATO zapewniają krytyczne odstraszanie, szkolenie i skoordynowane działania sojusznicze w regionie" - napisał litewski minister.
Od 2019 roku amerykański batalion stacjonuje na poligonie w Pobrodziu w powiecie święciańskim z dłuższymi lub krótszymi przerwami między rotacjami. Warto przy tym zauważyć, że decyzja USA pojawiła się w momencie przebywania z wizytą roboczą w Waszyngtonie premier Litwy Ingridy Šimonyte. Premier wczoraj spotkała się z wiceprezydent Kamalą Harris.
„Wasz kraj i wasze przywództwo są przykładem odwagi, odporności i kultywowania wartości demokratycznych” – powiedziała wiceprezydent USA na wspólnej konferencji prasowej z premier Šimonytė. „Wspólnie Stany Zjednoczone i Litwa dają jasno do zrozumienia, że będziemy bronić międzynarodowego porządku opartego na zasadach w Europie, regionie Indo-Pacyfiku i na całym świecie” – dodała. Natomiast szefowa litewskiego rządu podkreśliła, że decyzja USA o stałej rotacji sił zbrojnych USA w krajach bałtyckich niewątpliwie wzmacnia odstraszanie i obronę na całej wschodniej flance NATO i jest ważnym przesłaniem dla potencjalnego agresora.