Zdjęcie: Pixabay
23-10-2024 10:14
Jak poinformował litewski MON, w celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa w trakcie wyborów prezydenckich w Mołdawii i referendum, w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono unijny zespół szybkiego reagowania na temat cyberbezpieczeństwa (CRRT) pod przewodnictwem Litwy.
Była to już trzecia i największa jak dotąd misja CRRT w Mołdawii, w której wzięło udział 8 państw członkowskich UE. CRRT wdrożono na wniosek Służby ds. Technologii Informatycznych i Cyberbezpieczeństwa Mołdawii. W misji w Kiszyniowie uczestniczyli eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z ośmiu krajów UE: Austrii, Belgii, Chorwacji, Łotwy, Polski, Litwy, Holandii i Rumunii.
Unijny projekt stałej współpracy strukturalnej (PESCO), prowadzony przez Litwę od 2018 r., „Siły szybkiego reagowania w cyberprzestrzeni i wzajemne wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa”, jest jedną z najbardziej udanych spośród ponad 60 inicjatyw PESCO.
Głównym celem projektu jest zapobieganie cyberatakom i incydentom cybernetycznym w państwach członkowskich UE, instytucjach UE, misjach i operacjach wojskowych WPBiO UE oraz reagowanie na nie, a także wspieranie partnerów. W projekcie CRRT uczestniczy obecnie 11 państw UE: Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Holandia, Rumunia i Słowenia.