Zdjęcie: Pixabay
29-07-2024 10:39
Na tle europejskiej transformacji energetycznej Ukraina postrzega siebie jako jednego z największych eksporterów „zielonego” wodoru czyli produkowanego za pomocą elektrolizy, prądem pozyskiwanym z odnawialnych źródeł energii. Aby zrealizować plan, potrzebne są jednak poważne inwestycje.
Według mediów ukraińskich, Niemcy stały się lokomotywą transformacji zielonej energii Unii Europejskiej, gdyż "centralne położenie Niemiec sprawia, że nadają się one do roli europejskiego hubu wodorowego. Ale niemiecka sieć to tylko jeden z elementów ambitnej strategii transportu 20 mln ton wodoru do 2030 roku". - czytamy w jednym z artykułów. Według publikacji, na transport ten składać się mają sześć rurociągów, zespołu terminali portowych, szlaków żeglugowych, obiektów produkcyjnych i magazynowych, które będą połączonych bezpośrednio lub pośrednio z Niemcami. Jeden z nich – Środkowoeuropejski Korytarz Wodorowy – będzie pompował wodór z Ukrainy - przez Słowację i Czechy.
Ma to być jeden z projektów ujętych w ukraińskiej strategii wodorowej do 2050 roku, która ma zostać przyjęta jeszcze latem. Według projektu produkcja wodoru powinna osiągnąć 1,3 mln ton do 2035 r. i 3 mln ton do 2050 r. Według wstępnych szacunków inwestycje w realizację potencjału elektrolizy o mocy 10 GW mogą wynieść 13,5 miliarda dolarów.
Strategia zakłada utworzenie tzw. „dolin wodorowych” na Zakarpaciu, w okolicach Reni (port koło Odessy), a także w Nowojaworowie i Daszawie (obwód lwowski). Jeden z potencjalnych projektów może być zlokalizowany w strefie zamkniętej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Do ambitnych inicjatyw należy projekt H2U Hydrogen Valley, który jest częścią międzynarodowej inicjatywy Mission Innovation i jest realizowany przez Voden Ukraine. W jego ramach powstają dwie „doliny wodorowe” w rejonie Odessy i Zakarpacia.
Pierwsza z nich ma powstać w portowym mieście Reni, gdzie ma zostać zbudowany zespół elektrolizera o mocy 100 MW (z perspektywą zwiększenia jej do 200 MW). Druga dolina położona ma być na Zakarpaciu graniczącym ze Słowacją. Na obszarze 120 hektarów powstanie tam zespół elektrolizera o mocy 1100 MW z możliwością rozbudowy do 1500 MW. Projekt obejmuje instalację dużej elektrowni słonecznej i turbin wiatrowych. Natomiast wodór będzie dostarczany do zakładu metalurgicznego w Koszycach. W tym momencie trwają prace projektowe.
Według obliczeń Instytutu Energii Odnawialnej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy łączny potencjał średniorocznej produkcji "zielonego" wodoru wynosi 44,96 mln ton.