Zdjęcie: Wikipedia
08-05-2025 14:46
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała ratyfikację porozumienia z rządem Stanów Zjednoczonych dotyczącego utworzenia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego Odbudowy. Za ratyfikacją głosowało 338 z 400 deputowanych. Dokument podpisano 30 kwietnia w Waszyngtonie, a jego wejście w życie uzależnione jest od wymiany not dyplomatycznych, potwierdzających zakończenie procedur krajowych przez obie strony.
Porozumienie stanowi element długofalowego partnerstwa strategicznego, mającego na celu odbudowę i modernizację Ukrainy w odpowiedzi na pełnoskalową agresję Rosji. Jak zaznaczono, „celem funduszu jest wspieranie przejrzystych i zorientowanych na przyszłość inwestycji” w takie sektory jak górnictwo, ropa, gaz czy infrastruktura towarzysząca i przetwórcza.
Udział USA nie ogranicza się jedynie do wpłat finansowych — zaangażowane w projekt Amerykańskie Międzynarodowe Finansowanie Rozwoju (DFC) ma pełnić rolę instytucji wspierającej pozyskiwanie inwestycji i technologii także z Unii Europejskiej i innych państw. Co istotne, dochody i wkłady funduszu będą zwolnione z opodatkowania zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na Ukrainie. Zgodnie z zapisami, przez pierwszą dekadę zyski mają być reinwestowane w ukraińskie projekty odbudowy, bez wypłat dla udziałowców. Z ukraińskiej strony finansowanie funduszu będzie pochodziło z 50% wpływów z nowych licencji na eksploatację surowców krytycznych oraz ropy i gazu, które zostaną przyznane po jego utworzeniu.
Porozumienie nie przewiduje żadnych zobowiązań dłużnych Ukrainy wobec Stanów Zjednoczonych ani nie oznacza automatycznego zatwierdzenia przyszłych umów o ograniczonym partnerstwie. Terytorialnie ma ono obejmować całą Ukrainę w granicach uznanych międzynarodowo, w tym akweny morskie i tereny odzyskane. W najbliższych tygodniach mają zostać zatwierdzone kolejne porozumienia operacyjne, które umożliwią pełne uruchomienie funduszu.