Zdjęcie: Pixabay
15-02-2023 13:32
W przyszłym tygodniu Ukraina zainicjuje wydalenie Rosji z członkostwa w FATF - Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy - organizacji międzyrządowej założonej w 1989 r. z inicjatywy G7 w celu opracowania polityki zwalczania prania pieniędzy, w 2001 r. jej mandat został rozszerzony o badania nad finansowaniem terroryzmu.
Od 2000 roku FATF publikuje czarną listę FATF (nazwaną „Wezwaniem do działania”) i szarą listę FATF (zwaną „jurysdykcji wysokiwego ryzyka”). Zalecenia FATF wyznaczają międzynarodowe standardy w zakresie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i aktów terrorystycznych. Określają zasady działania i pozwalają państwom na pewien stopień elastyczności we wdrażaniu tych zasad zgodnie z ich szczególnymi warunkami i ramami konstytucyjnymi. Oba zestawy zaleceń FATF mają być wdrażane na poziomie krajowym poprzez ustawodawstwo.
„W przyszłym tygodniu zainicjujemy wykluczenie Rosji, która jest sponsorem terroryzmu, z członków organizacji FATF – międzyrządowej grupy do walki z praniem brudnych pieniędzy. Rosja cynicznie naruszyła swoje zobowiązania wynikające z FATF, rozpoczynając agresywną wojnę przeciwko Ukrainie” – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Według ukraińskich założeń wykluczenie z FATF utrudni prowadzenie interesów z Rosją. Wpisanie na listę „jurysdykcji wysokiego ryzyka” oznaczać będzie, że zagraniczne banki i instytucje finansowe będą musiały przeprowadzać dodatkowe kontrole w kontaktach z rosyjskimi firmami, zmniejszą się szanse Rosji na uniknięcie sankcji oraz ograniczy handel Rosji ze światem, w tym także nastąpi odpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. „Trudniej będzie przyjmować płatności za eksport i dokonywać płatności za import. Na przykład, gdy Iran w 2020 r. został wpisany na czarną listę FATF, jego eksport towarów i usług spadł o około 30%” – napisał Podolak.