geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

UE musi stać się silnym partnerem w NATO

Dodał: Andrzej Widera

15-10-2021 14:47


Dla Łotwy i Estonii ważne jest, by Unia Europejska stała się silniejszym partnerem w NATO - powiedział dziś dziennikarzom premier Łotwy Krišjānis Kariņš po spotkaniu z estońską premier Kają Kallas. Podkreślił, że rola Europy w przyszłości jest równie ważna, także w zakresie bezpieczeństwa.

Oboje politycy zgodzili się, że fundamentem bezpieczeństwa UE jest i pozostanie współpraca między państwami członkowskimi NATO. Kariņš podkreślił, że Estonia i Łotwa będą nadal opowiadać się na różnych szczeblach za zacieśnieniem więzi transatlantyckich i wzmocnieniem samej UE.

Kallas omówiła z Karinisem kwestie energetyczne. Premier Łotwy zaznaczył, że oba kraje współpracują nad wspólnym rynkiem gazu i trwają prace nad projektem synchronizacji rynku energii elektrycznej, łącząc się z resztą Europy. Prowadzone są również negocjacje w sprawie utworzenia farmy wiatrowej, która ma zostać zlokalizowana na morzu w pobliżu granicy Łotwy z Estonią.

Premierzy omówili również projekt Rail Baltica, ważny regionalny projekt kolejowy, który połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską i resztą Europy. Politycy omówili również kwestię rosyjsko-białoruską. Premier Karins zauważył, że Białoruś nadal przeprowadza ataki hybrydowe przeciwko Litwie, Łotwie i Polsce. Podziękował również estońskiej premier i rządowi za ich wsparcie.

Premier Estonii podkreśliła, że  niepokój budzi nie tylko bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, ale także sytuacja bezpieczeństwa na zewnętrznych granicach zarówno UE, jak i NATO. Kallas zwróciła uwagę, że nadal trwają białoruskie ataki hybrydowe i że podejmowane są wysiłki dyplomatyczne w celu powstrzymania napływu nielegalnych imigrantów już w krajach pochodzenia.

"Obecnie opracowywany jest nowy pakiet sankcji wobec białoruskiego reżimu. Obrona militarna całego regionu bałtyckiego leży również w naszym interesie bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest dla nas, abyśmy współpracowali w kwestiach obronnych - powiedziała estońska premier.

Ucieszył ją również fakt, że siły zbrojne państw bałtyckich aktywnie poszukują możliwości wspólnego rozwijania swoich zdolności. Obydwa kraje wspólnie rozumieją znaczenie jedności transatlantyckiej, współpracy z krajami o podobnych poglądach oraz sojuszniczego udziału w obronie państw bałtyckich.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024