Zdjęcie: Twitter
28-01-2024 12:00
29 stycznia na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwa Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) Putin i Łukaszenka zatwierdzą nowe programy integracyjne na lata 2024–2026. "Miniony rok potwierdził, że Białoruś jest naszym najbliższym sojusznikiem i bratnią republiką, która zajmuje wyjątkowe miejsce w agendzie polityki zagranicznej Rosji" - powiedział Aleksiej Poliszczuk, szef departamentu krajów WNP rosyjskiego MSZ.
Poliszczuk powiedział, że 28 programów związkowych zatwierdzonych w 2021 r. zostało wdrożonych, a teraz będziemy rozmawiać o nowym pakiecie decyzji integracyjnych na kolejny trzyletni okres. Zauważył, że strony poświęciły miniony rok na wypracowanie wspólnych środków w celu ograniczenia negatywnych konsekwencji sankcji. Rosyjski dyplomata podawał jako przykłady udanej współpracy, wzrost wzajemnych obrotów handlowych do 50 mld USD, tranzyt białoruskiego eksportu z wykorzystaniem rosyjskiej infrastruktury transportowej, czy rozwoju budowy maszyn, mikroelektronice i budowie maszyn.
Tymczasem warto zauważyć, że postępujące wchłanianie Białorusi przez Rosję ma też wymiar nie tylko gospodarczy. Kilka dni temu poinformowano o podpisaniu protokołu ustaleń między Republikańską Radą ds. Polityki Historycznej pod administracją Łukaszenki i międzyresortową komisją ds. edukacji historycznej pod przewodnictwem Putina. Porozumienie przewiduje m.in. utworzenie Wspólnej Rosyjsko-Białoruskiej Komisji ds. Historii, zajmującej się rzekomo "ochroną wspólnego dziedzictwa".
Natomiast według mediów opozycyjnych, działania komisji będą skupiać się na rewizji interpretacji wydarzeń historycznych, wprowadzaniu do programów nauczania i historiografii postaci obcych Białorusi oraz idealizowaniu wydarzeń historycznych kojarzonych z Rosją. "Jest oczywiste, że wszystkie te wydarzenia będą promować rosyjski pogląd na historię Białorusi, dla spojrzenia narodowego na historię praktycznie nie będzie już miejsca". - czytamy w artykule.
"Na arenę historyczną Białorusi zostaną wprowadzone nowe postacie historyczne, które nie mają oczywistego związku z historią kraju lub są postaciami na ogół negatywnymi. Już widzimy pomnik Aleksandra Newskiego w Mińsku. Wkrótce możemy spodziewać się kampanii mającej na celu wybielenie Michaiła Murawjowa, którego będziemy przedstawiać wyłącznie w pozytywny sposób, oraz innych postaci historycznych. Jednocześnie będzie kontynuowane zniesławianie białoruskich postaci i symboli narodowych: Kastusia Kalinowskiego, Tadeusza Kościuszki, założycieli Białoruskiej Republiki Ludowej i innych” – powiedział. Zdaniem eksperta nowy organ będzie pełnił także funkcję represyjną.