Zdjęcie: MON Białorusi
07-12-2024 12:00
Zgodnie z zapowiedzią, wczoraj Łukaszenka i Putin podpisali porozumienie „O gwarancjach bezpieczeństwa Państwa Związkowego (Związku Białorusi i Rosji ZBiR)” w trakcie krótkiej wizyty Putina w Mińsku. Łukaszenka powiedział, że wraz z podpisaniem porozumienia Mińsk i Moskwa osiągają „bezprecedensowy poziom sojuszu strategicznego i koordynacji działań w sferze wojskowej".
Traktat określa także warunki użycia broni nuklearnej. Putin oświadczył, że podpisany traktat reguluje wzajemne zobowiązania Rosji i Białorusi w zakresie obrony, ochrony suwerenności, niepodległości oraz porządku konstytucyjnego, jak również integralności terytorium i granic ZBiR, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych sił i środków. Podkreślił, że dotyczy to także rosyjskiej taktycznej broni jądrowej rozmieszczonej na Białorusi na wniosek Łukaszenki. Zaznaczył, że możliwość jej użycia w celach obronnych, w odpowiedzi na atak z użyciem broni masowego rażenia lub agresję stanowiącą zagrożenie dla suwerenności lub integralności terytorialnej, została jasno określona w dekrecie o zasadach polityki odstraszania jądrowego z 19 listopada. Traktat o gwarancjach bezpieczeństwa obejmuje nie tylko wspólną obronę przed agresją zewnętrzną, "ale także ochronę porządku konstytucyjnego" - jak powiedział Putin.
Oprócz traktatu Putin i Łukaszenka podpisali kilka innych dokumentów. Jednym z nich jest Koncepcja Bezpieczeństwa ZBiR. "Celem strategicznym zapewnienia bezpieczeństwa SG jest ochrona żywotnych interesów jednostki i społeczeństwa przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, mającymi na celu podważenie interesów i suwerenności narodowej, naruszających integralność państw będących stronami Traktatu o utworzeniu ZBiR i stwarza zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i strategicznej stabilności," - podały media reżimu Łukaszenki.
Drugim podpisanym dokumentem jest porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego rynku energii elektrycznej ZBiR. Białoruski minister energetyki Aleksiej Kusznarenka wyjaśnił, że jednolity rynek energii elektrycznej będzie kształtowany etapami, z uwzględnieniem specyfiki i równoległego działania obu systemów energetycznych. Wspólny rynek będzie funkcjonował w oparciu o wypracowane już zasady, które są w fazie zatwierdzania. Zakończenie powinno nastąpić mniej więcej w pierwszej połowie 2025 roku.
Rosja i Białoruś podpisały także 8 innych umów ZBiR, w tym, dekret w sprawie jednolitych zasad w zakresie ochrony konsumentów, dekret w sprawie wspólnych środków zwalczania przemytu, dekret o zniesieniu roamingu urządzeń mobilnych, uchwałę w sprawie obchodów 80 rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej i inne kwestie.
Poza tym Łukaszenka zwrócił się do Putina z prośbą o rozmieszczenie na terytorium Białorusi systemu rakiet balistycznych Oresznik. Putin przyznał, że można to zrobić w drugiej połowie 2025 roku. Łukaszenka powiedział, że jest zaniepokojony sytuacją na granicach Białorusi, „szczególnie z Polską i Litwą”. „Oceniamy to jako jeszcze większe niebezpieczeństwo niż ze strony walczącej Ukrainy ” – powiedział. Łukaszenka postawił warunek rozmieszczenia Oresznika: Mińsk musi wybrać cele.
Według Putina Oresznik będzie częścią kompleksu Strategicznych Sił Rakietowych armii rosyjskiej, ale określenie celów będzie należeć do Mińska. Stwierdził też, że przed rozmieszczeniem konieczne będzie określenie minimalnego zasięgu systemu.
Co ciekawe, minister spraw zagranicznych Białorusi Maksym Ryżankou uważa, że rozmieszczenie rosyjskiego kompleksu „Oresznik” na Białorusi "pomoże w prowadzeniu dialogu z partnerami", a minister finansów Jurij Seliwierstow sugerował, że pomoże to nawet w zniesieniu sankcji nałożonych na Mińsk.
Instytut Studiów Wojennych (ISW) uważa, że rozmieszczenie „Oresznika” na Białorusi nie zmieni znacząco zagrożenia dla Ukrainy ani NATO. Zdaniem ekspertów Kreml „w dalszym ciągu kontynuuje strategiczne wysiłki na rzecz de facto aneksji Białorusi i dalszej ekspansji rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi w ramach Państwa Związkowego ” .