Zdjęcie: Spectra Energy Flickr
17-12-2021 10:21
Wczoraj litewski minister energetyki Dainius Kreivys i kierowana przez niego delegacja wzięli udział w drugim spotkaniu litewsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki, które odbyło się w Kijowie.
Podczas spotkania grupy roboczej, któremu przewodniczył Minister Energetyki Ukrainy Herman Gałuszczenko, omówiono projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak ceny energii w nadchodzącym sezonie zimowym, dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego oraz synchronizacja sieci elektroenergetycznych obu krajów z sieciami Europy.
Jeden z najważniejszych projektów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne, polsko-litewski interkonektor gazowy GIPL, który zostanie oddany do użytku w połowie przyszłego roku, nie tylko zapewni integrację bałtyckiego rynku gazu z rynkiem europejskim, ale także otworzy nowe możliwości eksportu gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej z terminalu LNG w Kłajpedzie.
Ukraina, która ostatnio boryka się z problemami związanymi z dostawami energii, jest aktywnie zainteresowana tymi możliwościami. Podczas spotkania omówione zostały techniczne możliwości transportu gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie na Ukrainę nowym interkonektorem GIPL. Ministrowie energii obu krajów uzgodnili, że będą współpracować ze sobą i z partnerami strategicznymi w celu znalezienia środków umożliwiających realizację tych możliwości przed końcem obecnej dekady.
Podczas spotkania omówiono również przygotowania Litwy i Ukrainy do odłączenia się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu IPS/UPS, co jest jednym z kluczowych kroków w synchronizacji sieci elektroenergetycznych obu krajów z sieciami Europy Zachodniej.
Uczestnicy spotkania podzielili się najnowszymi informacjami na temat awaryjnego testu pomocniczego litewskiego połączenia elektroenergetycznego z Polską, który został przeprowadzony 4 grudnia. Litewski minister zaznaczył, że jest to historyczny krok w dążeniu Litwy do osiągnięcia pełnej niezależności energetycznej od Rosji. Przedstawiciele Ukrainy przedstawili plany przeprowadzenia w przyszłym roku testów ukraińskiego systemu energetycznego w trybie izolowanym.
Grupa robocza, powołana w marcu 2021 r., regularnie wymienia informacje na temat sytuacji bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni jądrowej, importu energii elektrycznej z Rosji, monitoruje i analizuje dostawy energii i przepływy handlowe, a także wymienia najlepsze praktyki i informacje na temat realizacji synchronizacji sieci elektroenergetycznych z sieciami kontynentalnej Europy. Trzecie spotkanie grupy roboczej ds. współpracy energetycznej Litwa-Ukraina planowane jest na wiosnę 2022 r. na Litwie.