geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Spectra Energy Flickr

Terminal LNG był celem rozmów Litwy i Ukrainy

Dodał: Andrzej Widera

17-12-2021 10:21


Wczoraj litewski minister energetyki Dainius Kreivys i kierowana przez niego delegacja wzięli udział w drugim spotkaniu litewsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki, które odbyło się w Kijowie.

Podczas spotkania grupy roboczej, któremu przewodniczył Minister Energetyki Ukrainy Herman Gałuszczenko, omówiono projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak ceny energii w nadchodzącym sezonie zimowym, dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego oraz synchronizacja sieci elektroenergetycznych obu krajów z sieciami Europy.

Jeden z najważniejszych projektów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne, polsko-litewski interkonektor gazowy GIPL, który zostanie oddany do użytku w połowie przyszłego roku, nie tylko zapewni integrację bałtyckiego rynku gazu z rynkiem europejskim, ale także otworzy nowe możliwości eksportu gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej z terminalu LNG w Kłajpedzie.

Ukraina, która ostatnio boryka się z problemami związanymi z dostawami energii, jest aktywnie zainteresowana tymi możliwościami. Podczas spotkania omówione zostały techniczne możliwości transportu gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie na Ukrainę nowym interkonektorem GIPL. Ministrowie energii obu krajów uzgodnili, że będą współpracować ze sobą i z partnerami strategicznymi w celu znalezienia środków umożliwiających realizację tych możliwości przed końcem obecnej dekady.

Podczas spotkania omówiono również przygotowania Litwy i Ukrainy do odłączenia się od wspólnego z Rosją i Białorusią systemu IPS/UPS, co jest jednym z kluczowych kroków w synchronizacji sieci elektroenergetycznych obu krajów z sieciami Europy Zachodniej.

Uczestnicy spotkania podzielili się najnowszymi informacjami na temat awaryjnego testu pomocniczego litewskiego połączenia elektroenergetycznego z Polską, który został przeprowadzony 4 grudnia. Litewski minister zaznaczył, że jest to historyczny krok w dążeniu Litwy do osiągnięcia pełnej niezależności energetycznej od Rosji. Przedstawiciele Ukrainy przedstawili plany przeprowadzenia w przyszłym roku testów ukraińskiego systemu energetycznego w trybie izolowanym.

Grupa robocza, powołana w marcu 2021 r., regularnie wymienia informacje na temat sytuacji bezpieczeństwa w białoruskiej elektrowni jądrowej, importu energii elektrycznej z Rosji, monitoruje i analizuje dostawy energii i przepływy handlowe, a także wymienia najlepsze praktyki i informacje na temat realizacji synchronizacji sieci elektroenergetycznych z sieciami kontynentalnej Europy. Trzecie spotkanie grupy roboczej ds. współpracy energetycznej Litwa-Ukraina planowane jest na wiosnę 2022 r. na Litwie.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024