geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Szczyt JEF w Rydze

Dodał: Andrzej Widera

19-12-2022 15:50


W cieniu spotkania w Mińsku Putina z Łukaszenką, w Rydze odbywa się spotkanie szefów państw i rządów krajów należących  do Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Kontynuacja wsparcia wojskowego jest niezbędna, aby pomóc Ukrainie, podobnie jak ograniczenie dostępu Rosji do środków bojowych - powiedział brytyjski premier Rishi Sunak podczas dzisiejszego spotkania. W skład JEF wchodzą: Wielka Brytania, Dania, Estonia, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Islandia.

Nie ma potrzeby dawania Moskwie żadnych gwarancji bezpieczeństwa - powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinistö, komentując niedawne uwagi prezydenta Francji Emmanuela Macrona. "Czasy się zmieniły. Teraz musimy myśleć o bardzo różnych obszarach współpracy. Kluczowe kwestie są różnie odbierane we wszystkich częściach Europy. W krajach bałtyckich są pewne problemy, na północy inne. W innych częściach Europy poruszane są bardzo różne kwestie. Ale myślę, że najważniejsze jest, aby słuchać siebie nawzajem, znaleźć kompromis i ściślej współpracować, cokolwiek się stanie - powiedział fiński prezydent.

Komentując uwagi Macrona, prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że Rosja może uzyskać gwarancje tylko wtedy, gdy wycofa się z Ukrainy i stanie się normalnym, cywilizowanym krajem. "To, co widzimy teraz, to fakt, że my i Ukraina potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa" - podkreślił Nauseda. Premier Szwecji Ulf Kristerson również zaznaczył, że nie ma potrzeby udzielania gwarancji Rosji i przypomniał, że to nie Zachód dokonał inwazji na sąsiedni kraj. Jednocześnie Kristerson był uspokojony faktem, że Europa od początku wojny jest zjednoczona przeciwko Rosji. Premier Łotwy Krišjānis Kariņš powiedział, że nikt nie ma złudzeń, że Rosja jest jedynym realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie i że należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę teraz, "tak długo i tak mocno, jak to będzie konieczne".

W spotkaniu państw Joint Expeditionary Force biorą udział premier Łotwy Krišjānis Kariņš, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, wicepremier Danii, minister obrony Jakob Elemans-Jensen, premier Estonii Kaja Kallas, premier Islandii Katrin Jakobsdóttir, prezydent Litwy Gitans Nausöda, minister obrony Holandii Kaisa Olongren, premier Norwegii Jonas Gahr Støre, prezydent Finlandii Sauli Niinistö oraz premier Szwecji Ulf Kristerson.

Podczas spotkania omawiana jest wojna napastnicza Rosji na Ukrainie oraz wynikające z niej zmiany w sytuacji bezpieczeństwa w regionach północnoatlantyckim, bałtyckim i wschodnim, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w zakresie udzielania dalszej pomocy Ukrainie w walce z agresorem oraz działań na rzecz poprawy regionalnego środowiska bezpieczeństwa.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021