geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

01-06-2023 09:10


Dzisiaj w Mołdawii odbędzie się bezprecedensowe wydarzenie w historii kraju. Około 50 prezydentów, premierów i wysokich rangą urzędników europejskich przybyło do Mołdawii, aby wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który odbywa się w zamku Mimi we wsi Bulboaca w obwodzie nowoaneńskim, około 35 kilometrów od Kiszyniowa.

Jako pierwszy na szczyt przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego udział w szczycie został utajniony ze względów bezpieczeństwa. Europejska Wspólnota Polityczna to nowy format współpracy między państwami na kontynencie europejskim. Oprócz państw członkowskich UE wspólnota obejmowała kraje kandydujące, kraje, które wystąpiły z UE oraz kraje związane z UE umowami gospodarczymi i wyznającymi wspólne europejskie wartości.

Inicjatorem powstania Europejskiej Wspólnoty Politycznej jest prezydent Francji Emmanuel Macron. Jego ideą było zaangażowanie wszystkich krajów europejskich od Ukrainy po Islandię we współpracę na różnych polach. Pierwsze, założycielskie spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej odbyło się w dniach 6-7 października 2022 r. w Pradze. Wzięło w nim udział wszystkie 27 państw UE, a także Ukraina, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Turcja i Mołdawia. Mołdawię na spotkaniu reprezentowała Maia Sandu.

Minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicu Popescu powiedział na konferencji prasowej 30 maja, że ​​szczyt rozpocznie się sesją plenarną. Następnie uczestnicy zostaną podzieleni na grupy robocze zajmujące się różnymi obszarami, m.in.: pokój i bezpieczeństwo w Europie, transformacja energetyczna i klimatyczna, wzajemna integracja krajów europejskich poprzez różne projekty i inne. Również na szczycie przygotowywane są przestrzenie do bilateralnych spotkań przywódców państw europejskich. W wyniku szczytu uczestnicy nie przyjmą wspólnej deklaracji.

zorganizowanie takiego szczytu w Mołdawii jest wskaźnikiem stopnia akceptacji Mołdawii do europejskiej wspólnoty politycznej oraz gotowości do dialogu z Mołdawią i dyskusji nad różnymi problemami, w tym kwestiami bezpieczeństwa - uważa Natalia Sterkul, ekspertka ds. stosunków międzynarodowych.

 „Nie oczekuj, że szczyt zaowocuje grantami. Nie należy tego wykluczać, ale nie to jest zadaniem obecnego szczytu. Mówimy o koordynacji polityki europejskiej w najważniejszej i aktualnej kwestii naszych czasów. Na tym polega jego znaczenie i wartość dla Mołdawii. Stajemy się częścią europejskiej agendy politycznej i to jest ważne” – powiedział Anatol Taranu były ambasador Mołdawii w Rosji i publicysta.

Jednak przy tej okazji, władze Mołdawii już korzystają z możliwości spotkań dwustronnych. Prezydent Mołdawii Maia Sandu spotkała się ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem Ilhamem Alijewem, który przybył do Kiszyniowa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. "Strony rozmawiały o możliwości importu gazu ziemnego do Mołdawii" - informowała administracja prezydent Sandu. "Oczekujemy strategicznego partnerstwa z Azerbejdżanem w sektorze energetycznym, w szczególności importu gazu ziemnego po przystępnej cenie” – powiedziała prezydent Sandu.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021