Zdjęcie: Pixabay
22-03-2023 08:45
Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy osiągnęły porozumienie w sprawie nowego programu o wartości 15,6 mld USD, które to środki mają być przekazane w ciągu czterech lat. Umowa jest wynikiem roznów przedstawicieli Ukrainy i MFW, do których doszło w dniach 8-15 marca w Warszawie. Umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę Dyrektorów MFW, przy czym powinno nastąpić to w nadchodzących tygodniach.
Ponadto, jak podkreślił szef misji Gavin Gray, program „pomoże zmobilizować finansowanie preferencyjne na dużą skalę od międzynarodowych darczyńców i partnerów Ukrainy przez cały czas trwania programu”. Program został zaprojektowany zgodnie z nową polityką kredytową Funduszu w warunkach skrajnie dużej niepewności, a darczyńcy, w tym kraje G7 i UE, mają zapewnić solidne gwarancje finansowe.
Biorąc pod uwagę wyjątkowo dużą niepewność, nowy program będzie składał się z dwóch etapów. Pierwsza faza potrwa przez pierwsze 12-18 miesięcy programu i ma na celu wzmocnić stabilność fiskalną, zewnętrzną, politykę cenową i finansową. Rząd zobowiązuje się również do kontynuacji reform mających na celu wzmocnienie administracji publicznej i działań antykorupcyjnych, w tym poprzez zmianę ustawodawstwa.
MFW kładzie tutaj nacisk na unikanie nowych środków, które mogą prowadzić do zmniejszenia wpływów podatkowych. takich jak wprowadzenie nowych ulg podatkowych przy płaceniu niektórych podatków. Tymczasem jak zwracają uwagę media ukraińskie, obecnie w ukraińskim rządzie utworzyło się skrzydło zwolenników radykalnej reformy podatkowej, która przewiduje znaczną obniżkę stawek kluczowych podatków – podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych – nawet do 10 procent każdy.
W drugiej fazie nacisk zostanie położony na reformy na większą skalę mające na celu konsolidację stabilności makroekonomicznej, wspieranie odbudowy oraz wzmacnianie długoterminowej stabilności i wzrostu, w tym w kontekście celów związanych z przystąpieniem Ukrainy do UE. Do tego czasu Ukraina ma powrócić do przedwojennych podstaw polityki gospodarczej, w tym elastycznego kursu walutowego i osiągnięcia celu inflacyjnego. Polityka fiskalna będzie koncentrować się na krytycznych reformach strukturalnych w celu konsolidacji dochodów średniookresowych poprzez wdrożenie strategii dochodu narodowego, a także na wzmocnieniu zarządzania finansami publicznymi i wdrożeniu reform zarządzania inwestycjami publicznymi w celu wsparcia odbudowy powojennej.