Zdjęcie: Pixabay
16-12-2024 13:35
Jak wynika z raportu „Studenci ze Wschodu na polskim rynku pracy” 83 procent absolwentów polskich uczelni z Europy Wschodniej chce zostać w Polsce. Raport został przygotowany przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Funduszem Wsparcia Imigrantów. Raport jest podsumowaniem badań przeprowadzonych na przełomie listopada i grudnia.
Obecnie w Polsce studiuje 60 tys. młodych ludzi z Ukrainy i Białorusi z łącznej sumy 100 tysięcy studentów zagranicznych. „Przede wszystkim są to kierunki ekonomiczne. To pokazuje, że podchodzą do życia z praktycznego punktu widzenia. Ale są też kierunki humanistyczne. Na przykład językoznawstwo, filologia, prawo czy stosunki międzynarodowe. Mniej jest kierunków ścisłych, technicznych i medycznych”. - mówi prof. Mariusz Kowalski z Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego o wybieranych kierunkach przez tych studentów. Co ciekawe, według 30 procent studentów z krajów wschodnich, Polska jest komfortowym, jak i bezpiecznym krajem do życia.
Jak czytamy w raporcie, ponad połowa obcokrajowców kończących polskie uczelnie pracuje jako specjaliści i menedżerowie, a prawie dwie trzecie badanych firm zatrudnia również obcokrajowców z dyplomami ukończenia polskich uczelni (najczęściej Ukraińców – 76 proc. i Białorusinów – 41 proc.). Pracodawcy wysoko cenią ich kompetencje i zaangażowanie. Alex Karzel z Fundacji Wsparcia Imigrantów zauważył, że umiejętności językowe pomagają migrantom, którzy z reguły mówią kilkoma językami. Język ojczysty, plus zazwyczaj rosyjski, polski oraz zazwyczaj wysoki poziom języka angielskiego. Doktor Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, zwraca uwagę, że aż 79 proc. badanych absolwentów poleciłoby swoim bliskim i znajomym studia w Polsce. Według niego to niezwykle skuteczna forma promocji polskiego szkolnictwa wyższego.