Zdjęcie: Pixabay
05-08-2024 11:52
Jak poinformował estoński urząd statystyczny, w czerwcu tego roku całkowita produkcja przedsiębiorstw przemysłowych w Estonii spadła o 3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkcja energii elektrycznej wzrosła o 4 proc., ale spadła o 2,3 proc. w przetwórstwie przemysłowym i o 19,7 proc. w górnictwie.
Helle Bunder, analityczka statystyczna, podkreśliła, że w czerwcu tego roku w większości sektorów produkcyjnych nastąpił spadek wolumenu produkcji przemysłowej. „Jeśli chodzi o większe gałęzie przemysłu, to w czerwcu spadła produkcja w przemyśle drzewnym (3,9 proc.) i sprzęcie elektrycznym (7,4 proc.), a także o kilka procent w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych (1,2 proc.) oraz wyrobów metalowych (2,2 proc.)” – powiedziała Bunder.
Wśród głównych gałęzi przemysłu wzrosła produkcja artykułów spożywczych (14 proc.), w tym produktów mleczarskich (25,4 proc.) oraz wyrobów gumowych i plastikowych (7,6 proc.). W czerwcu tego roku 66,8 proc. całkowitej produkcji estońskiego przemysłu wytwórczego zostało sprzedane na rynku zagranicznym. W porównaniu z czerwcem 2023 r. sprzedaż produkcji przemysłowej pozostała w tym roku niemal niezmieniona, wzrastając zaledwie o 0,4 procenta. Sprzedaż krajowa wzrosła o 1,2 proc., podczas gdy sprzedaż na eksport pozostała stabilna w porównaniu z rokiem poprzednim.
Aktualizacja godz. 14:20
Spory spadek produkcji przemysłowej odnotowała również Łotwa. Wedłig danych Centralnego Biura Statystycznego w porównaniu z czerwcem 2023 r. ,w czerwcu 2024 r. łotewska produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 5,5%. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym spadła o 3,8 %, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną i gaz ziemny o 20,4 %, natomiast w górnictwie i wydobywaniu wzrosła o 7,5 %.
Zmniejszenie produkcji przemysłowej odnotowano w produkcji maszyn i urządzeń (26,2%), produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (18,2%), produkcji pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (10,8%) oraz produkcji napojów (9,4%). Spadek odnotowano również we wszystkich trzech sektorach mających największy udział w przetwórstwie przemysłowym: produkcji wyrobów metalowych, z wyjątkiem maszyn i urządzeń (7,2%), produkcji drewna i wyrobów z drewna i korka, z wyjątkiem mebli (3,3%) oraz produkcji artykułów spożywczych (0,3%).
Wzrost produkcji odnotowano w poligrafii i reprodukcji nośników informacji (25,5%), naprawie i instalowaniu maszyn i urządzeń (21,1%), produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (9,4%), produkcji mebli (8,2%), produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (4,8%) oraz produkcji sprzętu elektrycznego (4,7%).