geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Skala determinacji - najnowsze badania ukraińskiej opinii publicznej

Dodał: Andrzej Widera

29-08-2024 13:38


W sierpniu 2024 roku, po 2,5 roku agresji na pełną skalę, 54% Ukraińców wierzy, że w przypadku jeszcze dłuższej wojny z Rosją Ukraina będzie w stanie przetrwać - wynika z opublikowanych danych badań przeprowadzonych przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych i Centrum Razumkowa.

Według tych danych, 28% badanych nie zgadza się, z twierdzeniem, że Ukraina może wytrzymać długotrwałą wojnę, podczas gdy kolejne 18 procent nie jest tego pewna. Z kolei 62% badanych Ukraińców jest zdania, iż gwarancje bezpieczeństwa ze strony innych krajów będą w stanie ochronić Ukrainę przed ewentualną rosyjską agresją w przyszłości.

Około jedna trzecia Ukraińców (32%) uważa, że ​​rozpoczęcie negocjacji z Rosją w sprawie zakończenia wojny będzie możliwe dopiero po wyzwoleniu wszystkich terytoriów ukraińskich. Jeśli chodzi o pozostałe warunki ewentualnych negocjacji z Rosją, tutaj opinia publiczna jest niemal równo podzielona pomiędzy tych, którzy pozwalają na negocjacje wyłącznie w celu uwolnienia więźniów i zakładników (19%), i tych, którzy uważają, że negocjacje pokojowe są już obecnie możliwe (20%) oraz tych, którzy są przekonani, że negocjacje z Rosją w zasadzie są niemożliwe (18%).  

Wciąż istnieją różnice regionalne: gotowość do negocjacji już teraz, bez specjalnych warunków, najczęściej odnotowuje się na Południu (36%) i Wschodzie (27%), natomiast na Zachodzie i w Centrum wskaźnik ten wynosi 15%. Jednocześnie Zachód (21%) i Południe (13%) są nieco bardziej przekonane o daremności idei negocjacji z Rosją nie tylko teraz, ale w ogóle.  

Zdecydowana większość Ukraińców w dalszym ciągu demonstruje niechęć do spełnienia żądań Rosji dotyczących zakończenia wojny. Tylko 9% Ukraińców jest gotowych uznać okupowane terytoria za część Federacji Rosyjskiej choćby w imię zakończenia wojny (w sierpniu 2023 r. – niecałe 5%), a 81% uważa to za niedopuszczalne (w sierpniu 2023 r. – 90 %) - zauważają analitycy.

Jeśli chodzi o czas trwania zachodniej pomocy dla Ukrainy, opinie w ukraińskim społeczeństwie są wyraźnie podzielone. Tak więc 40% uważa, że Zachód nie będzie wspierał Ukrainy przez długi czas, podczas gdy 39,5% jest przeciwnego zdania. Przy czym społeczeństwo ukraińskie jest podzielone co robić w razie zaprzestania pomocy zachodniej: 35% redpondentów  uważa, że ukraiński rząd powinien rozpocząć negocjacje z Rosją w celu zakończenia wojny, 23,5% uważa, że powinien spróbować zamrozić konflikt, ale nie iść na żadne ustępstwa wobec Rosji, a 21% jest skłonnych wierzyć, że ukraińskie przywództwo powinno kontynuować wojnę bez względu na wszystko. Co czwarty w ogóle nie wie co zrobić.

Większość respondentów (59,5%) jest przekonana, że ​​niezależnie od warunków zakończenia obecnej wojny z Rosją, w przyszłości Federacja Rosyjska ponownie zaatakuje Ukrainę. Stanowisko to podziela 68% respondentów na Zachodzie, 60% w Centrum, 55,5% na Wschodzie i 45% na Południu.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024