Zdjęcie: Wikipedia
18-01-2022 15:18
Litewski Sejm przyjął dzisiaj ustawę o pisowni nazwisk w alfabecie łacińskim - dotyczy to nazwisk z literami „x”, „w” i „q” w dokumentach osobistych i paszportach. Niestety nowa ustawa nadal nie rozwiązuje pisowni polskich nazwisk. Parlament uchwalił ustawę 82 głosami za, 37 przeciw i 3 wstrzymujących się. Ustawa wejdzie w życie 1 maja, jeśli zostanie podpisana przez prezydenta Gitanasa Nausedę.
„Obywatele Litwy – rodziny mieszane, ich dzieci, a także osoby narodowości nielitewskiej – będą mogli wpisać swoje imię i nazwisko w oryginalnej formie alfabetem łacińskim. Szacunek dla obywateli jest warunkiem koniecznym demokratycznego i szanującego praworządność. Szacunek dla narodowości, kultury i osobistego imienia człowieka jest niezbędnym fundamentem, który rozwija miłość do ojczyzny i państwa” – powiedziała minister sprawiedliwości Evelina Dobrovolska.
Przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w Sejmie zaproponowali, aby nazwiska były pisane alfabetem łacińskim ze znakami diakrytycznymi w dokumentach, ale propozycja ta nie zyskała niezbędnego poparcia. Politycy co do zasady opowiadają się za wprowadzeniem znaków diakrytycznych, ale zwracają uwagę, że jest to kwestia do dalszej dyskusji, ponieważ zmiany wymagałyby harmonizacji systemów informatycznych, a to wymaga dodatkowych środków budżetowych. Partie opozycyjne zamierzają odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności tej ustawy.
Debata na temat legalizacji oryginalnej pisowni nazwisk w dokumentach toczy się na Litwie od kilkudziesięciu lat, a projekty ustaw trafiały do Sejmu kilkakrotnie, ale do tej pory zabrakło głosów do ich uchwalenia. Litewscy Polacy szukają także możliwości wpisania swoich nazwisk oryginalnymi literami, a kwestia ta jest stale podnoszona podczas dwustronnych spotkań między litewskimi i polskimi politykami.