Zdjęcie: Wikipedia
23-03-2025 09:00
Saeima odrzuciła projekt ustawy zgłoszony przez opozycyjne Zjednoczenie Narodowe, który zakładał wycofanie się Łotwy z Konwencji Ottawskiej, zakazującej produkcji, składowania i stosowania min przeciwpiechotnych. Równocześnie jednak rząd rozpoczął działania zmierzające do tego samego celu. We wtorek łotewski gabinet ministrów podjął decyzję o rozpoczęciu procesu wycofywania się z konwencji, argumentując, że jej ograniczenia osłabiają możliwości obronne kraju.
Poseł Jānis Dombrava zaznaczył, że pozostawanie w traktacie ogranicza potencjał obronny Łotwy, podczas gdy inne państwa nadal wykorzystują tego rodzaju broń. Przypomniał, że Zjednoczenie Narodowe wielokrotnie wcześniej apelowało o opuszczenie konwencji, ale ich postulaty były odrzucane z „wątpliwych powodów”. Tym razem jednak rząd podjął inną decyzję. „Rząd zdecydował o opuszczeniu tej konwencji wspólnie z partnerami” – powiedział Edmunds Jurēvics z rządzącej partii Nowa Jedność, dodając, że projekt ustawy jest obecnie przygotowywany i w najbliższych dniach trafi pod obrady parlamentu.
Większość deputowanych sprzeciwiła się inicjatywie opozycji, ale sam pomysł wycofania się z konwencji nie został odrzucony. Ministrowie obrony Łotwy, Litwy, Estonii i Polski osiągnęli już porozumienie w sprawie wzmacniania granic swoich państw, rekomendując wycofanie się z traktatu. Łotewskie Ministerstwo Obrony uzasadnia tę decyzję zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, potrzebami obronnymi kraju oraz konsultacjami z sojusznikami. Władze zapewniają, że opuszczenie konwencji nie wpłynie negatywnie na współpracę wojskową z innymi państwami NATO. Nie można wykluczać, że decyzję o opuszczeniu Konwencji Ottawskiej, podejmą wspólnie parlamenty Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
Analizy resortu obrony wskazują, że Łotwa i inne kraje bałtyckie mają potencjał do produkcji min przeciwpiechotnych. Krajowy przemysł dysponuje odpowiednimi zasobami, a regionalna współpraca pozwoliłaby uniezależnić się od dostaw z zagranicy, szczególnie w zakresie materiałów wybuchowych i amunicji bojowej. Jeśli decyzja o wyjściu z konwencji zostanie zatwierdzona przez parlament, o tych działaniach zostaną poinformowane ONZ oraz państwa sygnatariusze. Proces wystąpienia zakończy się sześć miesięcy po formalnym zgłoszeniu decyzji.