geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Saeima o tydzień odracza decyzję o wycofaniu się Łotwy z Konwencji Ottawskiej

Dodał: Andrzej Widera

23-03-2025 09:00


Saeima odrzuciła projekt ustawy zgłoszony przez opozycyjne Zjednoczenie Narodowe, który zakładał wycofanie się Łotwy z Konwencji Ottawskiej, zakazującej produkcji, składowania i stosowania min przeciwpiechotnych. Równocześnie jednak rząd rozpoczął działania zmierzające do tego samego celu. We wtorek łotewski gabinet ministrów podjął decyzję o rozpoczęciu procesu wycofywania się z konwencji, argumentując, że jej ograniczenia osłabiają możliwości obronne kraju.

Poseł Jānis Dombrava zaznaczył, że pozostawanie w traktacie ogranicza potencjał obronny Łotwy, podczas gdy inne państwa nadal wykorzystują tego rodzaju broń. Przypomniał, że Zjednoczenie Narodowe wielokrotnie wcześniej apelowało o opuszczenie konwencji, ale ich postulaty były odrzucane z „wątpliwych powodów”. Tym razem jednak rząd podjął inną decyzję. „Rząd zdecydował o opuszczeniu tej konwencji wspólnie z partnerami” – powiedział Edmunds Jurēvics z rządzącej partii Nowa Jedność, dodając, że projekt ustawy jest obecnie przygotowywany i w najbliższych dniach trafi pod obrady parlamentu.

Większość deputowanych sprzeciwiła się inicjatywie opozycji, ale sam pomysł wycofania się z konwencji nie został odrzucony. Ministrowie obrony Łotwy, Litwy, Estonii i Polski osiągnęli już porozumienie w sprawie wzmacniania granic swoich państw, rekomendując wycofanie się z traktatu. Łotewskie Ministerstwo Obrony uzasadnia tę decyzję zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, potrzebami obronnymi kraju oraz konsultacjami z sojusznikami. Władze zapewniają, że opuszczenie konwencji nie wpłynie negatywnie na współpracę wojskową z innymi państwami NATO. Nie można wykluczać, że decyzję o opuszczeniu Konwencji Ottawskiej, podejmą wspólnie  parlamenty Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Analizy resortu obrony wskazują, że Łotwa i inne kraje bałtyckie mają potencjał do produkcji min przeciwpiechotnych. Krajowy przemysł dysponuje odpowiednimi zasobami, a regionalna współpraca pozwoliłaby uniezależnić się od dostaw z zagranicy, szczególnie w zakresie materiałów wybuchowych i amunicji bojowej. Jeśli decyzja o wyjściu z konwencji zostanie zatwierdzona przez parlament, o tych działaniach zostaną poinformowane ONZ oraz państwa sygnatariusze. Proces wystąpienia zakończy się sześć miesięcy po formalnym zgłoszeniu decyzji.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024